Fot. Julia Szewczenko
Ochotnicy w Hongkongu
Strażacy z Polski odwiedzili kolegów w Hongkongu. Mieli okazję oglądać m.in. wozy bojowe do efektywnej walki z pożarem na wysokości 40 metrów.

/.../

Od kilku miesięcy Zarząd OSP Jurków (Małopolska) wraz z Konsulatem Generalnym RP w Hongkongu prowadził rozmowy z Hongkong Fire Service Department na temat wizyty polskich strażaków, która miała posłużyć wymianie doświadczeń i wiedzy, a także nawiązaniu współpracy na przyszłość. W składzie polskiej delegacji znaleźli się konsul RP w Hongkongu Mariusz Boguszewski, komendant gminny ZOSP RP Piotr Musiał, prezes OSP Jurków Wojciech Musiał oraz towarzyszący goście i przedstawiciele mediów.

Polacy odwiedzili Komendę Hongkong Fire Service w Tsim Sha Tsui, w centrum Hongkongu, która jest jedną z najbardziej zapracowanych jednostek w mieście. Spotkanie poprowadził komendant Shane Lo Siu-hang, który dokonał prezentacji oraz poprowadził pokaz w garażu. Jednostka ze względu na swoje położenie wyposażona jest w sprzęt przystosowany do ratownictwa wysokościowego oraz drogowego. Używane przez komendę z TST samochody bojowe pozwalają na efektywną walkę z pożarami prowadzoną z zewnątrz do wysokości 40 metrów. Pozostałe działania na wyższych kondygnacjach prowadzone są poprzez wewnętrzne klatki schodowe oraz instalacje przeciwpożarowe.

/.../

Jednym z najciekawszych elementów wizyty w szkole pożarniczej był pokaz treningu na symulatorach pożarów. Zostały one wprowadzone w Hongkongu po serii wypadków, w których zginęło kilku strażaków. Wzorowano się na Szwecji, która podobne rozwiązania zaczęła tworzyć już w 1983 roku. Kilka przygotowanych specjalnie kontenerów pełni rolę budynków ogarniętych pożarem. Są one podzielone na kilka segmentów.

 

Cały artykuł można przeczytać w papierowym wydaniu "Strażaka" nr 1/2013.

 
Obrazy
Fot. Julia Szewczenko

Komentarze:


Grupy specjalistyczne

Dodawanie komentarzy dostępne po zalogowaniu.


newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry