(autor: Mateusz Gajewski)
Mały może dużo!
Nawet w niewielkiej miejscowości młodzieżowa drużyna pożarnicza może prowadzić ciekawą współpracę z zagranicą.

/.../

Lewin Kłodzki to mała, licząca zaledwie 1900 mieszkańców gmina w woj. dolnośląskim. Niewielka liczba ludzi, na których można oprzeć działalność, i brak środków finansowych były powodem licznych problemów naszej organizacji na początku tworzenia młodzieżowej drużyny pożarniczej. Dlatego ówczesny prezes OSP Lewin Kłodzki Witold Strykozów, wspólnie ze starostą Sboru Dobrovolných Hasičů Bystre v Orlickich Horach Josefem Dusilkiem zainicjowali w roku 1991 współpracę z zagranicą. Jej głównym założeniem była międzynarodowa wymiana dzieci i młodzieży zrzeszonej w obu organizacjach. 

/.../

Dla rozwijania tej niełatwej współpracy naczelnik i jednocześnie opiekun MDP Artur Gajewski oraz Michał Dusilek wymyślili formułę „Gier i zabaw bez granic”. Impreza odbywała się cyklicznie w okresie wakacyjnym co roku w innym kraju partnerskim, tj. w Polsce, Czechach, Niemczech i Słowacji, co pozwalało młodzieży ze wszystkich czterech państw na zwiedzenie kawałka Europy. W każdych zawodach uczestniczyło od 10 do 15 drużyn, co w sumie dawało średnio 150 osób, bo oprócz „jednostek członkowskich”, każdy z organizatorów, w celu rozpropagowania idei, mógł zaprosić inne sąsiednie jednostki.

/.../

Oczywiście, zorganizowanie i przeprowadzenie imprezy takiego rodzaju wiązało się z dużymi kosztami, z którymi sama OSP nie byłaby w stanie dać sobie rady. Dlatego Artur Gajewski poprosił o pomoc członka wspierającego lewińską OSP Barbarę Drożyńską i wspólnie napisali długoterminowy program pt. „Na Bursztynowym Szlaku…”. Na potrzeby jego realizacji pisano projekty, które następnie złożone zostały m.in. w Urzędzie Marszałkowskim woj. dolnośląskiego oraz Fundacji im. Stefana Batorego. Pozyskane w ten sposób środki pozwoliły na realizację głównych założeń projektu. 

 

Cały artykuł można przeczytać w papierowym wydaniu "Strażaka" nr 1/2013.

 
Obrazy
  (fot. Mateusz Gajewski)

Komentarze:


Obiekty sakralne

Dodawanie komentarzy dostępne po zalogowaniu.


newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry