Przedsiębiorczy druhowie z Chudoby

Druhny i druhowie z OSP Chudoba zasłużyli na "laur przedsiębiorczości", bowiem skala i liczba podejmowanych przez nich przedsięwzięć, akcji i inicjatyw jest imponująca.

 

Na pomysł zbiórki złomu i przeznaczania uzyskanych z jego sprzedaży pieniędzy na działalność statutową wpadł prezes OSP Chudoba Marek Wyrwa. Pierwsza akcja została przeprowadzona w 2004 r., a ostatnia, już dwunasta, 30 października tego roku. Najwięcej udało im się zebrać 14,5 tony 2 lata temu, a podczas ostatniej zbiórki 11 ton. Zbiórka złomu odbywa się 2 razy w roku – wiosną i jesienią – zawsze w sobotę. Najpierw druhowie roznoszą ulotki informujące o niej, a potem spotykają się rano i korzystając z trzech traktorów z przyczepami od godziny 8 rano do godziny 16 przemierzają trzy wsie będące terenem ich działania: Chudobę, Wędrynię i Szumirad, zabierając złom wystawiony przed posesje przez mieszkańców.

 

Za ostatnią zbiórkę zarobili 6,8 tys. zł. Pieniądze za sprzedany złom wydali między innymi na: bramę do garażu, odnowienie remizy, zrobienie łazienki w strażnicy, zakup pilarki do drewna, turbowentylatora oddymiającego, 8 kompletów mundurów koszarowych i 13 kompletów UPS, 14 hełmów, 8 par rękawic, 14 par butów, 5 radiostacji nasobnych i 3 kombinezony z rękawicami chroniące przed owadami. Na zebraniach wiejskich pokazują mieszkańcom, na co wydali pieniądze uzyskane ze sprzedaży złomu. Od dwóch lat nie kupują sprzętu za sprzedany złom, tylko odkładają pieniądze na zakup samochodu.

 

 

Cały artykuł można przeczytać w papierowym wydaniu "Strażaka" nr 12/2010.Komentarze:


Dodawanie komentarzy dostępne po zalogowaniu.


newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry