Strażackie inwestycje
Z inicjatywy ZW ZOSP RP w Katowicach w OSP w Mykanowie odbyło się spotkanie wojewódzkiego aktywu pożarniczego, na którym został podsumowany ubiegłoroczny dorobek.

Z inicjatywy ZW ZOSP RP w Katowicach w OSP w Mykanowie odbyło się spotkanie wojewódzkiego aktywu pożarniczego, na którym został podsumowany ubiegłoroczny dorobek oraz mówiono o planach na ten rok.
Jak poinformował dyrektor biura ZW ZOSP RP Marian Indeka, w roku ubiegłym dotacje na rzecz ochotniczych straży pożarnych poważnie wzrosły, w skali województwa wyniosły dwa i pół miliona złotych. Dotacje uzupełnione dopłatami z urzędów gminnych, sponsorów - pozwoliły na zakup w roku ubiegłym i I kwartale 2003 roku kilkunastu samochodów, motopomp i wysokiej klasy innego wyposażenia.

Podsumowany także został dorobek z dziedziny organizacyjnej, szkoleniowej i kulturalnej, z podkreśleniem wysokich not, jakie uzyskały na eliminacjach różnych szczebli śląskie orkiestry dęte.
Jak poinformował śląski komendant PSP st. bryg. Janusz Skulich w roku przyszłym na stadionie Centralnej Szkoły PSP odbędą się zawody krajowe oraz wojewódzkie OSP, te ostatnie według regulaminu CTiF.
W podsumowaniu oprócz szerokiego aktywu pożarniczego z całego województwa śląskiego uczestniczyli także: senator, przewodniczący Głównego Sądu Honorowego Grzegorz Lipowski, wiceprzewodniczący GKR Ryszard Wudarczyk, zastępca komendanta głównego PSP st. bryg. Piotr Buk, prezes ZW ZOSP RP Alojzy Gąsiorczyk oraz kapelani: ks. Henryk Kuczob i kapelan krajowy wyznania luterańskiego Adam Glajcar.

***********

Na doroczne sprawozdanie z działalności ZMGm ZOSP RP w Koniecpolu (woj. śląskie) przybyli delegaci z 14 działających w gminie OSP. Przybyli także przedstawiciele miejscowych władz z burmistrzem Józefem Kałużą na czele (III kadencja, odznaczony Złotym Znakiem Związku), wiceprzewodniczącym GKR Ryszardem Wudarczykiem i komendantem miejskim PSP w Częstochowie st. bryg. Zbigniewem Pyką.

Z uwagą i wyraźnym zadowoleniem wysłuchano sprawozdania, wygłoszonego przez prezesa ZMGm ZOSP RP Zenona Olaka o dorobku ochotników w 2002 roku, pomocy finansowej uzyskanej zarówno od władz gminnych, jak i ZG ZOSP RP w Warszawie.
W roku ubiegłym na koszt wspomnianych sponsorów i dzięki czynom społecznym ochotników zostały przekazane do użytku strażnice w Radoszewnicy i w Okołowicach. W końcowym stadium rozbudowy i remontu generalnego znajdują się remizy w Stanisławicach i Koniecpolu Starym. Kosztem 75 tys. zł zmodernizowano ciężki wóz bojowy z przeznaczeniem dla Koniecpola II. Z lotniskowej straży zawodowej w Czechach sprowadzono do OSP w üysinach ciężki pojazd GCBA liaz. üącznie, na wspomniane inwestycje, zakup sprzętu oraz ubrań i wyposażenia osobistego, Urząd Miasta i Gminy w Koniecpolu wydał 115 tys. zł oraz 70 tys. zł z dotacji Zarządu Głównego ZOSP RP. W planach na rok 2003 przewidziano budowę nowej strażnicy w Koniecpolu II oraz kontynuowanie rozbudowy i remontu strażnic w Stanisławicach i Koniecpolu Starym.

W pierwszym kwartale tego roku KM PSP w Częstochowie planuje przekazanie do dyspozycji ZMGm ZOSP RP w Koniecpolu dwóch wozów bojowych. Prawdopodobnie otrzymają je OSP z Kuźnicy Grodziskiej i Koniecpola Starego.

Z budżetu gminnego na 2003 rok zaplanowano na wszystkie tutejsze OSP wydatek 120 tys. zł, w tym na budowę nowej strażnicy w Koniecpolu II przewiduje się kwotę 40 tys. zł. Z części funduszy przeznaczonych dla jednostek KSRG (Koniecpol, Koniecpol Stary i Stanisławice) zostanie zakupionych 6 radiostacji nowego typu. Zbierane są fundusze na zakup fabrycznie nowego samochodu marki Ford Transit.
Sprawozdanie i program pracy na rok 2003 został przyjęty przez ochotników z widocznym zadowoleniem.
Tekst i zdjęcia: Jerzy Ostrowski
Obrazy

Komentarze:


Dodawanie komentarzy dostępne po zalogowaniu.


newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry