Wystawa kronik cieszyła się ogromnym zainteresowaniem (autor: Dr Eugeniusz Walczak)
Kronikarze pod Grunwaldem
Kolejny, XVII Ogólnopolski Konkurs Kronik i Konkurs na Pamiętniki, Wspomnienia i Opracowania "Z dziejów OSP" odbył się w dniach 17-19 września 2010 roku w Olsztynie.

O wyborze miejsca tegorocznego Konkursu zdecydowała Komisja Historyczna ZG ZOSP RP, która postanowiła, aby strażackim dokumentalistom umożliwić udział w obchodach sześćsetnej rocznicy bitwy grunwaldzkiej (1410 r.). Jednocześnie zadecydowano zapoznać dziejopisów z bogatą i ciekawą historią i tradycją oraz współczesnym dziedzictwem społeczno-kulturowym Warmii i Mazur.

Honory gospodarza pełnił Zarząd Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP Województwa Warmińsko-Mazurskiego, który pierwszego dnia zorganizował uczestnikom wycieczkę. Jej ideą przewodnią było: „Poznajemy region i jego historię”. Kronikarze zwiedzili rejon Grunwaldu, Stębark, skansen w Olsztynku i miasto Olsztyn.


Ogólna charakterystyka prac


W tegorocznym konkursie po raz pierwszy zastosowano regulaminową zasadę, przyjętą przez Komisję Historyczną ZG ZOSP RP, stanowiącą, że kronika może brać udział w ogólnopolskim konkursie co drugi rok. To spowodowało, że na obecną edycję konkursu wpłynęło wiele kronik autorów „nowych”, mniej znanych, którzy dotychczas mieli trudności, aby ich kroniki były konkurencyjne w stosunku do kronik autorów wybitnych, których dzieła charakteryzowały się: dużą oryginalnością, poprawną kompozycją, wysokimi walorami rzeczowości i komunikatywności, a szczególnie wysokimi walorami dokumentalnymi oraz edytorskimi i estetycznymi. W ostatnich latach ruch w zakresie dokumentowania dziejów OSP znacznie się rozwinął, co jest niewątpliwą zasługą regionalnych działaczy strażackich i samorządowych szczebla gminnego i powiatowego.

 

Cały artykuł można przeczytać w papierowym wydaniu "Strażaka" nr 11/2010.
Obrazy
Wystawa kronik cieszyła się ogromnym zainteresowaniem  (fot. Dr Eugeniusz Walczak)

Komentarze:


Dodawanie komentarzy dostępne po zalogowaniu.


newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry