Musztra w drużynie

Musztra, choć czasem może być przyjęta z niechęcią, wprowadza dyscyplinę. Ta z kolei potrzebna jest przy realizacji wielu strażackich zadań.

Okres zimowy sprzyja nudzie. Jednym z ciekawych rozwiązań na spędzenie wolnego czasu z drużyną, właśnie w takim momencie, może być szlifowanie lub wprowadzenie elementów musztry. 

Uwaga! Na początku możemy się spotkać z krytyką i niechęcią do ćwiczenia musztry. Wielu z nas, a ludzie młodzi w szczególności, często podchodzą z pewną rezerwą do nowych form organizacyjnych. ‒ Dlaczego mamy ustawiać się w szeregu, meldować stan osobowy itp. Lepiej przyjść na spotkanie, usiąść w gronie znajomych, porozmawiać...

Zadaniem opiekuna i dowódcy MDP jest uświadomić drużynie, jakie korzyści niesie właściwa znajomość musztry. A jakie? Przede wszystkim wprowadza dyscyplinę. Sprawia, że w przypadku odwiedzin szczególnych gości lub podczas uroczystości przestajemy wyglądać jak bezładna zbieranina, a stajemy się wiarygodną formacją, jaką jest straż pożarna i powinna być również nasza MDP. O tym, jak fatalnie prezentują się druhowie, którzy nie znają podstaw musztry, często pisze w „Strażaku” druh Czesław Kosiba. Znaczenie ma tu także fakt, że musztra zwiększa rolę osób funkcyjnych w drużynie. 

 

Cały artykuł można przeczytać w papierowym wydaniu "Strażaka" nr 12/2012.
Komentarze:


Dodawanie komentarzy dostępne po zalogowaniu.


newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry