(autor: Marcin Janowski)
Na manewrach jak w życiu
W manewrach, które odbyły się 8 i 9 września 2012 r. w Nowogrodzie i okolicach, uczestniczyły 33 drużyny OSP i PSP.

Głównym celem drugich już Manewrów Ratownictwa Medycznego było doskonalenie umiejętności strażaków w dziedzinie udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy ofiarom wypadków drogowych, w szczególności dzieciom, a także doskonalenie technik ratowniczych w wypadkach zaistniałych na obszarach leśnych i wodnych.

Do Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej wpływa prośba z Centrum Powiadamiania Ratunkowego o zabezpieczanie lądowania śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Do akcji zostaje skierowany zastęp z najbliższej straży pożarnej. Na miejscu strażacy zastają nieprzytomną kobietę leżącą na poboczu drogi. Śmigłowiec z powodu problemów technicznych zawraca do bazy, karetka dotrze na miejsce za około 20 minut. To nie scenariusz ćwiczeń, a rzeczywista interwencja. Podobnych jest coraz więcej. Prawidłowe udzielenie kwalifikowanej pierwszej pomocy staje się coraz ważniejszą umiejętnością wśród ratowników zarówno Państwowej Straży Pożarnej, jak i ochotniczych straży pożarnych. 

II Manewry Ratownictwa Medycznego podmiotów tworzących i wspierających krajowy system ratowniczo-gaśniczy województwa podlaskiego „Łomża 2012” odbyły się w dniach od 8 do 9 września 2012 roku w Nowogrodzie i okolicach. Uczestniczyły w nich 33 drużyny: 16 reprezentujących wszystkie komendy PSP szczebla powiatowego oraz 17 z ochotniczych straży pożarnych.

 

Cały artykuł można przeczytać w papierowym wydaniu "Strażaka" nr 12/2012.

Obrazy
  (fot. Marcin Janowski)

Komentarze:


Dodawanie komentarzy dostępne po zalogowaniu.


newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry