Atrakcyjne zajęcia wzbudzają zainteresowanie strażą  Fot. archiwum OSP Jastarnia   (autor: Anna Świtalska)
Sztafeta pokoleń
W Jastarni, jeśli trzeba, by ktoś młodszy przejął obowiązki starszego, nie trudno znaleźć następcę. Zapewnia to ciągłość działania i systematyczny rozwój OSP.rn

 

Adam Jan Bukowski był w Zarządzie OSP 38 lat i 1 dzień, bez żadnych przerw, a funkcję prezesa pełnił od 1996 roku. W ubiegłym roku stwierdził, że czas „przekazać pałeczkę” komuś młodszemu. 5 lutego 2011 roku w OSP Jastarnia w woj. pomorskim odbyło się walne zebranie, które chyba przejdzie do historii jednostki.

Wieloletni prezes złożył rezygnację z funkcji. Wybrano nowego prezesa, a także innych członków Zarządu. Nastąpiła wymiana pokoleń. Z marszu można było zastąpić starszych młodszymi. Prezesem został Tyberiusz Narkowicz, obecny burmistrz Jastarni, jednak nie ze względu na tę funkcję. Tyberiusz Narkowicz swoją strażacką przygodę zaczynał od młodzieżowej drużyny pożarniczej i do dziś nie rozstał się z OSP. Z czasem został radnym, przewodniczącym Rady Miasta, a 10 lat temu burmistrzem. Gdy obejmował stanowisko gospodarza miasta, był w OSP skarbnikiem, potem wiceprezesem, a teraz został prezesem. – Kiedyś to przynajmniej w straży ja byłem ważniejszy, miałem nad nim władzę, teraz już nie – żartuje Adam Jan Bukowski. 

 

Burmistrz jest też wiceprezesem Zarządu Oddziału Miejskiego ZOSP RP we Władysławowie i Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Pucku. Ponadto jest strażakiem jeżdżącym do akcji. Chociaż z tymi akcjami różnie bywa. Druhowie wspominają, jak palił się budynek komunalny. Burmistrz strażak pojechał go gasić. Mimo że był w ubraniu bojowym, hełmie i niósł węże, poznali go mieszkańcy, zatrzymali i nie puszczali do działań. Dla nich najważniejsze było, żeby powiedział, gdzie teraz będą mieszkać. Węże musiał wziąć inny strażak. 

 

 

Do młodszego pokolenia należy wiceprezes OSP Grzegorz Bukowski, syn poprzedniego prezesa, oraz naczelnik Krzysztof Dahl, którego ojciec Paweł też był kiedyś naczelnikiem.

 

Cały artykuł można przeczytać w papierowym wydaniu "Strażaka" nr 8/2012.
Obrazy
Atrakcyjne zajęcia wzbudzają zainteresowanie strażą  Fot. archiwum OSP Jastarnia    (fot. Anna Świtalska)

Komentarze:


Dodawanie komentarzy dostępne po zalogowaniu.


newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry