Płonął zakład wulkanizacyjny

Akcja strażaków w płonącym zakładzie wulkanizacyjnym trwała 46 godzin. Butla z gazem groziła wybuchem.

Wszystko rozpoczęło się 17 września 2012r. w zakładzie w Młodojewie; gm. Słupca. Dyżurny Operacyjny Powiatu otrzymał zgłoszenie, że podczas prowadzonych prac przy użyciu palnika gazowego doszło do jego uszkodzenia, co spowodowało powstanie pożaru i możliwość wybuchu butli acetylenowej - czytamy na stronie KG PSP.

W chwili dojazdu pierwszych jednostek straży pożarnej na miejsce pożaru ogniem objęte było całe pomieszczenie zakładu wulkanizacyjnego. W środku znajdowały się butla z acetylenem i tlenem. W pierwszej fazie akcji strażacy zabezpieczyli teren oraz podali strumienie wody i piany na palące się pomieszczenie oraz na butlę celem jej chłodzenia. Podczas prowadzenia tych czynności zasłabła mieszkanka posesji. Strażacy podali jej tlen i wezwano na miejsce Zespół Ratownictwa Medycznego.

Pożar spowodował, że butla została uszkodzona i ulatniał się z niej gaz. Strażacy kontynuowali jej schładzanie, a po przybyciu strażaków z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej z Konina przy użyciu kamery termowizyjnej badali jej temperaturę oraz przy użyciu czujnika wielogazowego kontrolowano stężenie wyciekającego gazu.

W związku z występującym dużym zagrożeniem wybuchem powołano Sztab w skład którego weszli strażacy z KW PSP z Poznania i KP PSP ze Słupcy. Podjęto decyzję o przemieszczeniu butli z posesji na pole w bezpieczne miejsce ok 300m od zabudowań oraz drogi z zaleceniem monitorowania ewentualnego wycieku oraz wzrostu temperatury.

Od godz.2.00 dn.18.09 br. do godz. 10.56 dn. 19.09.2012r. do czasu przyjazdu  Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji w dalszym ciągu kontrolowano stan butli.

Po przyjeździe Pododdziału Policji  podjęto decyzję o kontrolowanym rozszczelnieniu butli przy pomocy ładunku wybuchowego. O godz. 11.49 nastąpiła detonacja ładunku umieszczonego na butli z której wydobywał się acetylen. Cała akcja trwała ponad 46 godzin, uczestniczyło w niej 17 zastępów straży pożarnej i 41 strażaków oraz Policja i Zespoły Ratownictwa Medycznego.

 

KG PSPnewsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry