Najbliżsi Jana Łoskowskiego wraz z Józefem Tuliszkowskim. Zdjęcia pochodzą z prywatnych zbiorów Elżbiety Twardowskiej – wnuczki Jana Łoskowskiego.
Strażak herbu Lubicz
Jan Władysław Kalikst Łoskowski już w 1899 roku czynił wysiłki w kierunku założenia ochotniczej straży pożarnej w osadzie Piątek.

Jan Władysław Kalikst Łoskowski, otoczony ludźmi kultury i sztuki ziemianin, wielki społecznik i strażak. Człowiek, który w końcu XIX i w pierwszej połowie XX wieku wywarł duży wpływ na rozwój swojego regionu, działalność społeczną oraz powstawanie straży pożarnych i Związku Floriańskiego.

Urodził się 14 października 1865 roku w Janowicach, w powiecie łęczyckim, jako najmłodsze dziecko Feliksa i Heleny ze Ślewińskich, ukończył Szkołę Realną w Łowiczu. Łoskowscy zamieszkiwali piękny, drewniany dworek, znany z obrazu wielkiego malarza Józefa Chełmońskiego „Sobota na folwarku” z roku 1869. Rodzina pieczętowała się herbem Lubicz. 

Edukacja, sztuka i straż

Jan stał się właścicielem Janowic w 1896 roku po śmierci ojca. Od tego momentu zauważalna stała się jego aktywność społeczna.

 

Cały artykuł można przeczytać w papierowym wydaniu "Strażaka" nr 9/2012.
Obrazy
Najbliżsi Jana Łoskowskiego wraz z Józefem Tuliszkowskim. Zdjęcia pochodzą z prywatnych zbiorów Elżbiety Twardowskiej – wnuczki Jana Łoskowskiego.

Komentarze:


Dodawanie komentarzy dostępne po zalogowaniu.


newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry