2017-08-31 12:22:15

Też możesz mieć chipa

Właściciele psów i kotów wiedzą, że mogą wszczepić im pod skórę chip

 

dzięki któremu w przypadku zagubienia czworonoga łatwo będzie go zidentyfikować i oddać we właściwe ręce. Teraz nadszedł czas na ludzi, choć cel jest trochę inny.

Każdy, kto przywiązany jest do swojego czworonożnego przyjaciela, może go „zachipować”. To prosty zabieg polegający na wszczepieniu zwierzakowi pod skórę microchipa wielkości ziarenka ryżu. W nim zapisany jest specjalny, unikatowy kod, który odpowiada tylko tej jednej istocie. Gdy zwierzak nam zaginie i zostanie odnaleziony przez odpowiednie służby wyposażone w czytnik, odczytają one ten ciąg cyfr, a po połączeniu się z bazą danych otrzymają informacje o stworzeniu, jak też gdzie jest ono „zameldowane”, czyli gdzie mieszka jego właściciel. Czy przyszedł czas na to, aby „zachipować” także właściciela?

/ ... /


Microchip wygląda jak ziarenko ryżu i wszczepia się go pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym. Do komunikacji wykorzystuje technologię radiowej komunikacji bliskiego zasięgu RFID, tak jak w przypadku zbliżeniowych kart płatniczych czy dostępowych.

/ ... /


Cały artykuł można przeczytać w papierowym wydaniu "Strażaka" nr 9/2017.newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry