2017-08-31 11:56:35
Fot. archiwum MDP OSP Izbica
Od Einsteina do Berlina
„Gdy wszyscy wiedzą, że coś jest niemożliwe, przychodzi ktoś, kto o tym nie wie, i on to robi” – te słowa Alberta Einsteina doskonale ilustrują przypadek opiekunów MDP OSP Izbica

 

Izbica to mała wieś położona w powiecie słupskim nad jeziorem Łebsko. Już dojazd do niej nie jest łatwy, przynajmniej samochodem osobowym, bo spora część jezdni jest tak wąska, że dwa auta jadące z naprzeciwka muszą zwolnić i zjechać na pobocze, żeby się minąć. I jak w dowcipie ‒ gdy chcę dojechać do miejsca spotkania z moim rozmówcą, skończył mi się asfalt. Nie przeszkodziło to jednak z zorganizowaniu świetnych zajęć dla młodzieży, a nawet międzynarodowego obozu MDP w partnerstwie ze strażakami z Berlina.

/ .../

Przypadek czy przeznaczenie?

W Bazie Turystycznej w Izbicy rozmawiam z gospodarzami, Izabelą i Sławomirem Zawadzkimi oraz Arkadiuszem Kwiatkowskim, opiekunami Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Izbicy. Jak to wszystko się zaczęło? ‒ Razem z Izą pochodzimy z Kaszub, ale na studia przeprowadziliśmy się do Gdańska.

/ ... /

Na szerokie wody

Gdy trafiłem do Izbicy, gospodarze byli w przededniu rozpoczęcia tygodniowego polsko-niemieckiego obozu MDP. Jak to się stało, że w tak krótkim czasie udało im się nawiązać taki kontakt? – Iza w Internecie znalazła informację na temat Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży i skontaktowała się z Moniką Karłowicz z warszawskiego biura Zarządu Głównego ZOSP RP. Dowiedzieliśmy się o październikowym polsko-niemieckim seminarium dla opiekunów MDP w miejscowości Neubrandenburg, którego organizatorem jest Związek OSP RP i Deutsche Jugendfeuerwehr.

/ ... /


Cały artykuł można przeczytać w papierowym wydaniu "Strażaka" nr 9/2017.
Obrazy
Fot. archiwum MDP OSP Izbica

newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry