(autor: wloclawek.info.pl)
Nowoczesne wozy bojowe dla strażaków z jednostek OSP
Na wyposażenie jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej w województwie trafiło siedem ciężkich samochodów ratowniczo-gaśniczych, zakupionych dzięki wsparciu z RPO.

Dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 do służby w formacjach ochotniczych wejdzie w tym roku w sumie 13 nowoczesnych pojazdów. Oddział wojewódzki Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP zakupił sprzęt w ramach dwuetapowego projektu „Nowoczesne służby ratownicze – zakup pojazdów dla jednostek OSP”. Całkowity koszt tego etapu projektu to 6,5 miliona złotych, a wartość dofinansowania w ramach naszego RPO wynosi 4,2 miliona złotych.

W ramach kończącego się właśnie pierwszego etapu przedsięwzięcia nowoczesne, świetnie wyposażone wozy typu GCBA (ciężki samochód gaśniczy ze zbiornikiem wodnym i autopompą) otrzymało siedem jednostek z regionu. Jeden z wozów trafił do jednostki w powiecie Włocławskim - OSP Śmiłowice. Wartość każdego samochodu to około 900 tysięcy złotych. Wszystkie wyposażone są w napęd na obie osie i czterodrzwiowe kabiny przystosowane do przewozu 6 strażaków. W kabinie zainstalowany jest radiotelefon, a z przodu wyciągarka elektryczna o uciągu 7 ton. Nadwozie pożarnicze wyposażono w skrytki sprzętowe zamykane aluminiowymi żaluzjami. Zbiornik wody ma pojemność 5000 l, a zbiornik środka pianotwórczego 500 l. Wozy mają też wysokociśnieniową linię szybkiego natarcia z wężem o długości 60 m, a na dachu działko wodno-pianowe. Maksymalna wydajność pompy to 3200 l/min. Ponadto w zabudowie zamontowany jest maszt oświetleniowy wysuwany pneumatycznie. Wozy wyposażono też w agregat prądotwórczy o mocy 6 kW.
Obrazy
  (fot. wloclawek.info.pl)

newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry