2017-08-28 07:31:33
fot. Łukasz Kwiatkowski/OSP Charzykowy
Czy trójmiejscy strażacy zaczną korzystać z dronów?
Strażacy z Trójmiasta zrobili pierwszy krok, aby dysponować własnym rozpoznaniem z powietrza: czterech z nich uzyskało uprawnienia do pilotowania dronów.
Teraz czekają, aż otrzymają maszyny, które będą mogli pilotować. Dzięki dronom trójmiejscy strażacy zwiększyliby swoje możliwości podczas gaszenia pożarów lasów i budynków o dużej powierzchni, a także w czasie poszukiwań zaginionych osób.

Na bezzałogowe statki latające stawiają w województwie pomorskim przede wszystkim Ochotnicze Straże Pożarne. Niedawno druh z OSP Charzykowy wraz z dronem brał udział w akcji ratowniczej w miejscowości Rytel. To położona w powiecie chojnickim wieś, którą spustoszyła wielka sierpniowa nawałnica.

- Obserwowałem z góry, czy są miejsca na rzece Brdzie, gdzie powalone drzewa spiętrzają wodę. Sprawdzałem też, gdzie rzeka wylała. Poza tym na prośbę policji i na potrzeby prokuratury wykonywałem za pomocą drona dokumentację fotograficzną i filmową w Suszku [miejsce, gdzie zginęły dwie osoby, a wiele zostało rannych - dop. red.] - opowiada druh Łukasz Kwiatkowski z OSP Charzykowy.

Wcześniej, bo w lipcu tego roku i w grudniu ubiegłego OSP Charzykowy poszukiwała za pomocą drona zaginionych osób. Jak ocenia druh Kwiatkowski, bezzałogowy statek latający przydaje się, bo pozwala na lepszą obserwację. Choć strażakom-ochotnikom marzy się dron, który miałby również kamerę nokto- i termowizyjną. Dzięki temu można byłoby prowadzić np. poszukiwania w nocy czy lepiej oceniać pożary.

- Taki profesjonalny dron to nasze marzenie. Na razie nie stać nas na taki wydatek, ale będziemy organizować zbiórki - zapowiada Kwiatkowski.

Dwa drony posiada już natomiast OSP Żukowo, które do czerwca 2018 r. planuje przeszkolić łącznie co najmniej czterech druhów.

Z kolei w Trójmieście, na własne rozpoznanie z powietrza chcą postawić gdyńscy strażacy, którzy podlegają Państwowej Straży Pożarnej. Jak informuje Komenda Wojewódzka PSP w Gdańsku, funkcjonariusze mają już za sobą szkolenia.

- W chwili obecnej czterech strażaków z Trójmiasta uzyskało uprawnienia do pilotowania dronów. Wśród nich jest trzech strażaków z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 w Gdyni Śródmieściu i jeden z JRG nr 3 na Oksywiu - wylicza st. kpt. Łukasz Płusa, rzecznik KW PSP w Gdańsku.

Rozpoznanie prowadzone za pomocą dronów mogłoby pomóc strażakom podczas różnego typu akcji ratowniczych. Choćby w czasie gaszenia pożarów lasów czy wielkopowierzchniowych budynków, a także przy poszukiwaniach zaginionych osób.

- To czy i kiedy zostaną zakupione drony zależy jednak od tego, jakie plany będzie miała w sprawie bezzałogowych statków latających Komenda Główna PSP - tłumaczy st. kpt. Płusa.

Wiadomo już jednak, że w przypadku nabycia dronów, będą one używane podczas działań prowadzonych przez różnego typu strażackie grupy i jednostki.

- Drony będą wykorzystywane przez Specjalistyczną Grupę Poszukiwawczo-Ratowniczą z Gdańska, Specjalistyczne Grupy Ratownictwa Wysokościowego z Gdyni i Słupska, Specjalistyczne Grupy Ratownictwa Chemicznego z Gdyni i Starogardu Gdańskiego oraz przez Specjalistyczne Grupy Ratownictwa Technicznego z Gdańska i Tczewa. Ponadto drony używać będą jednostki ratowniczo-gaśnicze - wylicza rzecznik.

Obrazy
fot. Łukasz Kwiatkowski/OSP Charzykowy

newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry