2017-06-30 02:00:00

Przedszkolaki w komorze dymowej

Strażacy zawodowi i ochotnicy przygotowali dla młodych adeptów pożarnictwa niezwykłe atrakcje.

Jak informuje Komenda Powiatowa PSP w Koninie, 23 czerwca br. dzieci z Przedszkola nr 25 w Koninie zorganizowane w Przedszkolnej Drużynie Pożarniczej, panie wychowawczynie pod przewodnictwem dyrektor przedszkola Marii Rewers, rodzice i opiekunowie dzieci oraz druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Koninie–Chorzniu (jednostki opiekującej się Przedszkolną Drużyną) zwiedzali strażnicę JRG Nr 2 w Koninie.

Dzieci ochoczo zainteresowane pracą strażaka sprawdzały swoje umiejętności w komorze dymowej. Młodzi kandydaci na członka Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej zostali powitani przez Komendanta Miejskiego PSP w Koninie bryg. Janusza Dębowskiego, następnie pokonywali ścieżkę treningową (kombinacja przestrzenna przejść, włazów, rur - zamkniętych siatkowymi klatkami). Wszystko to odbywało się pod czujnym okiem kamer, czujników zamontowanych w komorze oraz pod nadzorem obsługujących komorę strażaków Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Nr 2, wspieranych przez druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej Konin-Chorzeń.

Niemożliwe jest dostosowanie parametrów sprzętu do tak „mikrych” uczestników ćwiczeń w komorze, więc do stanowisk wysiłkowych, tj. ergometru taśmowego (bieżnia), ergometru rowerowego, drabiny „bez końca” i młota podciągowego, „przymierzyły się” tylko pani dyrektor przedszkola oraz pani Lidia Pawlaczyk. Jak czytamy, maluchy znakomicie bawiły się na ścieżce pokonując symulowane przeszkody i utrudnienia.

Zmęczonym zwycięzcom toru przeszkód zaserwowano słodki poczęstunek w jadalni JRG, podczas którego omawiano jakie czynności podczas służby wykonuje strażak Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej. Przedszkolakom w JRG Nr 2 zademonstrowano alarm oraz alarmowy zjazd strażaków po ześlizgu do garażu. Była to też świetna okazja do zapoznania się z pojazdami ratowniczymi i ich wyposażeniem.

Pełne pozytywnych emocji spotkanie zakończyły wspólne zdjęcia, zrobione w kabinach samochodów ratowniczo–gaśniczych.newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry