2017-06-29 09:07:57

Ćwiczenia w puszczy

Strażacy doskonalili gaszenie pożarów dużych powierzchni leśnych na terenie Puszczy Białowieskiej - donosi Komenda Wojewódzka PSP w Białymstoku.

21 czerwca br. o  godzinie  10:10 w okolicach miejscowości Czerlonka Leśna (powiat hajnowski) rozpoczęły się ćwiczenia gaśnicze wydzielonych sił i środków Kompanii Gaśniczej „Białystok” i Plutonu Logistycznego „Białystok” Centralnego Odwodu Operacyjnego. Ich celem było doskonalenie umiejętności strażaków podczas gaszenia pożarów dużych powierzchni leśnych na terenie Puszczy Białowieskiej pod kryptonimem „BIAŁOWIEŻA 2017”.

W ćwiczeniach wzięło udział łącznie ponad 30 pojazdów pożarniczych i 103 strażaków PSP i OSP, którzy zostali zadysponowani w czasie rzeczywistym przez Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Hajnówce.
W ćwiczeniach aktywny udział wzięły także służby leśne nadleśnictwa Hajnówka, Białowieża i Browsk oraz będący w dyspozycji Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku samolot gaśniczy Dromader.

Ćwiczebny epizod zakładał, że na skutek celowego działania dochodzi do rozniecenia pożaru na terenie Leśnictwa Czerlonka. Ekstremalnie sucha ściółka (obowiązuje najwyższy stopień zagrożenia pożarowego) szybko wzmaga rozprzestrzenianie się ognia w kierunku południowo – zachodnim. Pożar w krótkim czasie osiąga powierzchnię kilkudziesięciu hektarów.

Zbliżający się sezon wakacyjny jest okresem zwiększonego zagrożenia pożarowego w lasach zarówno ze względu na wysokie temperatury i związaną z tym niską wilgotność ściółki, ale także z uwagi na zwiększoną liczbę osób korzystających z uroków lasu. Niestety, to człowiek pozostaje najczęstszym sprawcą pożarów na terenach zalesionych - podkreślono w komunikacie.

 newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry