Sto lat OSP w Odechowie

Strażacy usłyszeli podziękowania za pomoc udzielaną bezinteresownie.

Uroczystość rozpoczęła msza św. w kościele pw. Zwiastowania NMP w Odechowie (gmina Skaryszew, pow. radomski) - informuje Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie. 25 czerwca na maszt została wciągnięta flaga państwowa. Miało miejsce przekazanie sztandaru, a także ślubowanie druhen i druhów ochotniczej straży pożarnej i Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Najbardziej zasłużeni strażacy przyjęli odznaczenia z rąk członka zarządu Rafała Rajkowskiego.

Służba strażacka to powołanie. Niejednokrotnie ryzykujecie własne życie, aby uratować drugiego człowieka. To bezinteresowna chęć udzielania pomocy innym, za którą bardzo Wam dziękujemy – powiedział, zwracając się do strażaków, członek zarządu województwa, a także druh OSP w Radomiu Rafał Rajkowski.

Początki OSP Odechów sięgają maja 1917 r. To data pierwszego zgromadzenia druhów - czytamy w komunikacie. W listopadzie 1925 r. OSP wydzierżawiła na 25 lat od jednego z mieszkańców Odechowa blisko 70 metrów kwadratowych ziemi na rzecz budowy drewnianej remizy. W latach 60-tych postawiono murowany budynek, który z powodzeniem służy jednostce do dziś. Od tamtego czasu strażnica sukcesywnie przechodziła kolejne etapy odnowy i modernizacje.

Obecnie jednostka liczy ponad trzydziestu członków. Siedemnastu druhów jest wytypowanych do udziału w działaniach ratowniczo-gaśniczych. Drużyna ratowników jest młoda – średnia wieku to około 27 lat.
newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry