W Turynie w wyniku wybuchu paniki rannych zostało 1527 osób; fot. PAP
Masowe zgromadzenia skutki paniki
Podczas imprezy masowej zgromadzony tłum ludzi jest zagrożony nie tylko przez czynniki zewnętrzne, ale również przez panikę.

Tam gdzie gromadzi się wiele tysięcy ludzi, którzy w napięciu oglądają jakieś widowisko, spektakl albo też zawody sportowe, istnieje duże ryzyko powstania paniki. Wydarzenia w Turynie w miejskiej strefie kibica podczas meczu Ligi Mistrzów (Juventus Turyn–Real Madryt), gdzie zgromadził się wielotysięczny tłum, by wspólnie oglądać na telebimach finał, pokazały, że panikę może wywołać niewielki incydent lub wygłup.

/.../

Panika to niespodziewany i gwałtowny wybuch zbiorowego strachu na skutek rzeczywistego lub urojonego zdarzenia, które spowodowane lękiem jest często bardzo wyolbrzymione i któremu towarzyszy utrata zdolności do trzeźwej oceny sytuacji. Osoby, które ogarnia fala skrajnego strachu, są przerażone i zdolne tylko do reakcji instynktownych – rzucają się do ucieczki i nie zważając na innych, przepychają łokciami, tratując tych, co upadają.

/.../

Jeszcze inne zdarzenie miało miejsce 20 maja 1999 roku na stacji metra Niamiha w Mińsku na Białorusi. W trakcie koncertu rockowego, który odbywał się na wolnym powietrzu w okolicy Pałacu Sportu oraz wspomnianej stacji, nadciągnęła niespodziewanie burza z gradem. Uczestnicy koncertu, chcąc się schować przed nawałnicą, ruszyli w stronę przejścia do metra. Ponieważ schody były mokre od deszczu, wiele osób się na nich przewróciło. Zbiegający po nich tłum młodzieży spowodował, że kolejne osoby przewracały się na schodach i były dosłownie rozdeptywane przez napierających ludzi.

/.../

Podstawą przeciwdziałania panice jest niedopuszczenie do jej powstania. Bardzo dużo zależy od organizatorów imprezy, którzy powinni przygotować biorących w niej udział ludzi na sytuacje, które nagle mogą im zagrozić.Cały artykuł można przeczytać w papierowym wydaniu "Strażaka" nr 7/2017.

 
Obrazy
W Turynie w wyniku wybuchu paniki rannych zostało 1527 osób; fot. PAP

newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry