2017-06-22 00:17:22

Medykalia w Oławie

W ćwiczeniach “Medykalia 2017” z zakresu ratownictwa medycznego uczestniczyli ratownicy z Oławy i okolic.

Ćwiczenia “Medykalia 2017” są formą doskonalenia zawodowego w obszarze szczególnie ważnym dla strażaków, gdyż często to oni podejmują jako pierwsi działania z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy, by ratować życie osób poszkodowanych w pożarach i wypadkach - czytamy w komunikacie oławskiej komendy powiatowej Państwowej Straży Pożarnej.
 
W ramach ćwiczeń przygotowano pięć stanowisk na których doskonaliły się trzyosobowe zespoły, reprezentujące każdą zmianę służbową Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Oławie oraz Jelczu-Laskowicach. Za przygotowanie stanowisk, a więc scenariuszy wypadku odpowiadali ratownicy medyczni, którzy są jednocześnie strażakami oławskiej komendy. Tę szczególną formę ćwiczeń praktycznych przygotował zespół strażaków w składzie: st. sekc. Paweł Kuszyk, sekc. Dawid Mularczyk, pod przewodnictwem st. sekc. Wojciecha Stachowiaka. Ich kreatywność, doświadczenie i zaangażowanie pozwoliły stworzyć bardzo realne warunki do ćwiczeń dla kolegów.
Pomoc udzielana była osobom, które uległy wypadkowi podczas prac na wysokości, narażone były na działanie substancji niebezpiecznych, przygniecionych ciężkimi elementami lub uczestniczyły w wypadku samochodowym. Na jednym ze stanowisk strażacy musieli również ratować wędkarza, który wypadł z pontonu podczas wędkowania na terenie piaskowni koło Minkowic Oławskich. Tutaj trenerem był Daniel Iwański z OSP Minkowice Oławskie, a jednocześnie członek Grupy Ratownictwa Wodnego.
 
Inicjatywa oławskich strażaków został wsparta przez firmy i instytucje działające na terenie powiatu oławskiego. Pozwoliło to przygotować intensywny dzień ćwiczeń praktycznych dla ratowników, którzy na co dzień są gotowi by pomóc ludziom, których życie zostało zagrożone.
 
W przygotowaniu uczestniczył również pozoranci z OSP Biskupice Oławskie, Minkowice Oławskie i Bystrzycy. Jednym z pozorantów był strażak z JRG Jelcz-Laskowice ogn. Marcin Czyż, który w wyniku wypadku motocyklowego podczas powrotu ze służby został częściowo sparaliżowany. Mimo to, wciąż towarzyszy swoim kolegom-strażakom i aktywnie uczestniczy w życiu jednostki.
 
Ćwiczenia zostały pozytywnie ocenione przez obserwatorów z KW PSP we Wrocławiu – st. str. Wojciecha Kopackiego wojewódzkiego koordynatora działań medycznych oraz st. sekc. Patrycję Woron psychologa dolnośląskiej PSP.

 newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry