2017-06-18 21:33:56

Ćwiczenia wojewódzkie "Łowicz 2017"

Manewry odbywały się na terenie lasu oraz na zbiorniku wodnym - donosi Komenda Wojewódzka PSP w Łodzi.

Ćwiczenia wydzielonych sił i środków Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego z terenu województwa łódzkiego i powiatu łowickiego pod kryptonimem „Łowicz-WOO 2017” odbyły się 9 czerwca b.r. w miejscowości Guźnia (gm. Łowicz) na zbiorniku wodnym Rydwan i terenie leśnym Nadleśnictwa Kutno.

Podczas manewrów sprawdzone zostały możliwości taktyczne specjalistycznych grup ratowniczych wchodzących w skład Centralnego Odwodu Operacyjnego tj. grupy poszukiwawczo-ratowniczej, wodno-nurkowej oraz Kompanii Gaśniczej Wojewódzkiego Odwodu Operacyjnego, w skład której wchodzą siły i środki Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego z terenu powiatu łowickiego. Dodatkowym elementem ćwiczeń było doskonalenie działań strażaków z zakresu ratownictwa medycznego, drogowego oraz optymalizacja współpracy ze służbami ratowniczymi z powiatu łowickiego.

Scenariusz ćwiczeń zakładał cztery epizody, podczas których strażacy doskonalili swoje umiejętności w zakresie: taktyki działań gaśniczych na obszarach leśnych z użyciem samolotu gaśniczego Dromader z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi; taktyki działań poszukiwawczo-ratowniczych; taktyki działań wodno-nurkowych i taktyki działań z zakresu ratownictwa drogowego. Wszystkie działania były ściśle powiązane z taktyką działań z zakresu ratownictwa medycznego (we współpracy z ratownikami z Falck Medycyna).

Strażackie manewry obserwowali samorządowcy oraz szefowie i przedstawiciele służb i inspekcji z powiatu łowickiego. Ćwiczenia były oceniane przez rozjemców powołanych rozkazem Łódzkiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi. Pierwsze w tym roku ćwiczenia w powiecie łowickim nadzorował bryg. Grzegorz Janowski, zastępca łódzkiego komendanta wojewódzkiego PSP w Łodzi wraz ze st. bryg. Jackiem Szeligowskim, komendantem powiatowym PSP w Łowiczu.newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry