Aresztowany amator strażackich hełmów

Do pięciu lat więzienia grozi mężczyźnie, który kradł zabytkowe strażackie hełmy - informuje Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie.

27 maja, do siedziby Komisariatu Policji III w Krakowie przyszło dwóch mężczyzn, z których jeden był pokrzywdzonym, a drugi skruszonym sprawcą przestępstwa - czytamy w komunikacie. Policjanci ustalili, że pokrzywdzony prowadzi własną działalność gospodarczą i równocześnie przewodniczy Ochotniczej Straży Pożarnej w jednej z podkrakowskich miejscowości. Druh z OSP hobbystycznie kolekcjonuje stare hełmy strażackie, które wykorzystywane są przez strażaków w czasie uroczystości. Zabytkowe hełmy przechowywane były w siedzibie firmy. Jeden hełm, jak określił właściciel, był wart 600 zł.

 

Kilka tygodni temu, pokrzywdzony zatrudnił 40-letniego mężczyznę. 20 maja zauważył brak kilku hełmów. Ponieważ o kradzieże zaczął podejrzewać nowego pracownika, na własną rękę rozpoczął śledztwo. Codziennie, kilka razy sprawdzał pomieszczenie, w którym były przechowywane hełmy. 27 maja, po zakończeniu pracy, również dokonał sprawdzenia i okazało się, że brakuje kolejnego hełmu.

Pokrzywdzony wpadł na pomysł jak udowodnić mężczyźnie kradzieże - swoim samochodem pojechał  na przystanek autobusowy, gdzie zastał czekającego na transport 40-latka. Nie zdradzając swoich zamiarów zaproponował mu podwiezienie, po czym zawiózł go bezpośrednio do komisariatu policji na ul. Strzelców. Pracownik widząc, że padł ofiarą fortelu, już na parkingu przyznał się do kradzieży wszystkich hełmów, po czym potulnie poszedł z pracodawcą do komisariatu.

Na miejscu opowiedział ze szczegółami  o kradzieżach. Powiedział też gdzie sprzedawał skradzione hełmy, za które miał dostawać po 200zł. Twierdził, że do kradzieży zmusiła go  sytuacja materialna.
Po przeszukaniu mężczyzny policjanci ujawnili jeszcze dwa dowody osobiste i prawo jazdy nie należące do niego.

 

W niedzielę 28 maja na jednym z krakowskich placów targowych, kryminalni z „trójki” odzyskali jeden ze skradzionych hełmów, a w poniedziałek następne dwa. Pozostałe trzy zostały już sprzedane. 29 maja, zatrzymanemu zostały przedstawione zarzuty kradzieży (art. 278 §1 kk) oraz posługiwania się cudzym dokumentem (275 §1 kk ). Grozi mu do pięciu lat pozbawienia wolności.

 newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry