Koniec opłat za roaming

Od połowy czerwca na terenie UE znikną dodatkowe opłaty za połączenia na telefony komórkowe osób przebywających za granicą i korzystających z usług lokalnego operatora.

Jak to jest istotne, wie każdy, kto podczas zagranicznych wakacji na Starym Kontynencie lub też podróży służbowej dzwonił z telefonu komórkowego i widział później rachunki za połączenia. Gdy korzystamy z usług obcego operatora, korzystamy z tzw. roamingu, i doliczane są dodatkowe opłaty.

/.../

Od 15 czerwca koniec z tym. Wszystko dzięki przyjętemu w listopadzie 2015 roku przez Unię Europejską Rozporządzeniu o Jednolitym Rynku Telekomunikacyjnym, które zakłada zniesienie dodatkowych opłat roamingowych. Aby tak się stało, konieczne było ustalenie nowych reguł, na podstawie których rozliczają się między sobą operatorzy komórkowi z różnych krajów, a kompromis odnosił się m.in. do wysokości stawek hurtowych, które operatorzy mogą pobierać od siebie nawzajem za korzystanie z sieci w celu świadczenia usług roamingowych. Porozumienie dotyczy trzech rodzajów usług: połączeń głosowych, wiadomości SMS oraz przesyłu danych.Cały artykuł można przeczytać w papierowym wydaniu "Strażaka" nr 6/2017.

 newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry