2017-05-26 00:53:40

Złamany słup wywołał pożar

Bele siana zaczepiły o słupy energetyczne; w wyniku zwarcia powstał pożar - donosi Komenda Wojewódzka PSP w Białymstoku.

Zgłoszenie dotarło do dyżurnego stanowiska kierowania komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie 17 maja o godzinie 16:28. Palił się samochód ciężarowy z belami siana w Radziłowie. Natychmiast po odebraniu zgłoszenia dyżurny zadysponował do walki z ogniem ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy GCBA 8/50 Renault Kerax z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Grajewie oraz średni samochód ratowniczo-gaśniczy GBA 2,6/20 Mercedes – Benz z Ochotniczej Straży Pożarnej w Radziłowie.
 
Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępu OSP KSRG Radziłów ustalono, że ciągnik siodłowy z naczepą, na której przewożone były bele siana, zaczepił o dwa słupy energetyczne usytuowane w pobliżu budynku usługowo-mieszkalnego przy ulicy Łomżyńskiej w Radziłowie. W wyniku zdarzenia jeden słup złamał się w połowie, a przewody zaczepiły o przewożone bele siana czym doprowadziły do zwarcia i w konsekwencji powstania pożaru.
 
Z uwagi na charakter i rozmiary zdarzenia (w czasie jazdy palące się bele siana spadały z naczepy na drogę) KDR poprosił o zadysponowanie większej ilości sił i środków.
Z chwilą przybycia na miejsce zdarzenia zastępu GCBA 8/50 z JRG Grajewo kierowanie działaniem ratowniczym przejął dowódca zmiany. KDR po dokonaniu rozpoznania ustalił, że zestaw składający się z ciągnika siodłowego Renault Magnum z naczepą przewoził 54 bele siana do lokalnego odbiorcy. Jednocześnie ustalono, że palące się bele znajdowały się w kilku miejscach na drodze na odcinku około jednego kilometra.
 
Pierwsze przybyłe na miejsce zastępy PSP i OSP otrzymały za zadanie podawanie środków gaśniczych w natarciu na palącą się naczepę z sianem oraz w obronie ciągnika siodłowego. Kolejnym przybyłym zastępom OSP przydzielono następujące zadania: SLRt OSP KSRG Radziłów – zabezpieczenie uszkodzonych słupów energetycznych, GBA 2,5/16 OSP KSRG Klimaszewnica i GLBA 1/8 OSP Słucz – zabezpieczenie miejsca zdarzenia i dogaszanie pojedynczych bel siana, które spadły z naczepy w czasie transportu.
 
Po stłumieniu ognia odłączono ciągnik siodłowy od naczepy i przystąpiono do dogaszania tlących się bel na jezdni i w przydrożnym rowie. Przy użyciu sprzętu dostarczonego z Zakładu Gospodarki Komunalnej w Radziłowie przystąpiono do załadunku tlących się bel siana na przyczepę i wywożenia na gminne wysypisko w celu dogaszenia. Wodę do celów gaśniczych czerpano z sieci hydrantowej w Radziłowie i Karwowie. W trakcie działań ratowniczo-gaśniczych droga wojewódzka Radziłów – Karwowo na odcinku około jednego kilometra była całkowicie zablokowana; ruch odbywał się objazdami wyznaczonymi przez funkcjonariuszy policji.newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry