2017-05-22 00:54:18

Pożar cysterny

Paliła się kabina cysterny, a płomienie oddziaływały na płaszcz zbiornika na gaz LPG.

Jak informuje Komenda Powiatowa PSP w Sokółce, rankiem 16 maja bieżącego roku o godz. 4.04 Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Sokółce otrzymało zgłoszenie o pożarze cysterny z gazem w miejscowości Zadworzany, gm. Sokółka.

Natychmiast na miejsce zdarzenia zadysponowano dwa zastępy gaśnicze z JRG Sokółka oraz dwa zastępy z OSP Kuźnica i Stara Kamionka. W związku z brakiem szczegółowej informacji o miejscu zdarzenia (miejscowość położona równolegle do DK 19 Sokółka - Kuźnica) i wpływającymi dodatkowymi informacjami o pożarze – zwrócono się z prośbą do Stanowiska Kierowania Podlaskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP o postawienie w stan gotowości ciężkich samochodów gaśniczych z JRG Białystok.

Po dojechaniu na miejsce zdarzenia strażacy stwierdzili, że całkowicie pali się kabina ciągnika siodłowego stojącego przy posesji na drodze gruntowej w odległości około trzech metrów od budynku gospodarczego. Naczepę ciągnika siodłowego stanowiła autocysterna do przewozu gazu LPG – płaszcz zbiornika objęty jest oddziaływaniem płomieni.

Działania straży polegały na podaniu dwóch prądów piany ciężkiej na paląca się kabinę. Jednocześnie przystąpiono do organizacji zaopatrzenia wodnego z hydrantu naziemnego i zabezpieczenia miejsca zdarzenia poprzez wygrodzenie terenu akcji. Ponadto, polecono obecnemu na miejscu zdarzenia patrolowi Policji przeprowadzenie ewakuacji mieszkańców najbliższych budynków położonych w odległości 15 – 30 metrów. Ewakuowano łącznie sześć osób z dwóch obiektów.

W trakcie prowadzonych działań ustalono z użytkownikiem pojazdu, że cysterna jest pusta i stała zaparkowana na noc przy posesji. Po ugaszeniu pożaru przystąpiono do chłodzenia przy użyciu dwóch prądów wody. Jednocześnie monitorowano przy użyciu kamery termowizyjnej temperaturę płaszcza cysterny oraz dodatkowo na manometrach ciśnienie wewnątrz zbiornika. Dokonano również pomiaru otoczenia wykrywaczem wielogazowym GasAlert - nie stwierdzono wskazań stężeń wybuchowych.

W działaniach udział brało sześć zastępów straży (JRG Sokółka, OSP Stara Kamionka, OSP Kuźnica), Policja i Pogotowie Ratunkowe. Na miejsce zdarzenia przybył Dowódca JRG oraz Komendant Powiatowy PSP w Sokółce.newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry