Płonął młodnik sosnowy

Podczas akcji wykorzystano m.in. dwa samoloty gaśnicze - informuje Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach.

W sobotę 13 maja o godz. 17.06 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie od dyżurnej z Nadleśnictwa Wronki o pożarze lasu w miejscowości Dębogóra - leśnictwo Gogolice. Dyżurny w Szamotułach natychmiast zadysponował do zdarzenia strażackie wozy bojowe.

Do walki z pożarem wysłano dwa zastępy z Jednostki Ratowniczo–Gaśniczej w Szamotułach, trzy zastępy OSP Wronki oraz po jednym zastępie OSP Chojno, OSP Amica, OSP Rzecin, OSP Jasionna, OSP Lubowo oraz OSP Wartosław. Została również powiadomiona policja. Z kolei dyżurna Stanowiska Kierowania KP PSP w Czarnkowie zadysponowała do zdarzenia zastępy OSP Piłka, OSP Miały i OSP Pęckowo.

Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali pożar młodnika sosnowego. Na miejscu obecne były już służby leśne, które podjęły próbę gaszenia pożaru oraz informowały, że pożarem objęte jest około trzech hektarów lasu.

Do akcji wysłano dwa samoloty gaśnicze (Dromader) z bazy lotniczej Herburtowo i Krępsko, które dokonały zrzutu wody.

Działania zastępów straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu siedmiu prądów gaśniczych w natarciu na palący się młodnik, podaniu czterech prądów w obronie pozostałej części młodnika nieobjętego pożarem, utworzeniu trzech stanowisk poboru wody na pobliskim stawie, dostarczaniu wody do celów gaśniczych oraz wykonaniu pasów ochronnych wspólnie z pracownikami nadleśnictwa.

Po ugaszeniu pożaru teren pogorzeliska został zalany wodą, a pracownicy nadleśnictwa zadysponowali ciągnik z pługiem, który zaorał teren pożaru.

W wyniku pożaru spaleniu uległo około dwóch i pół hektara drzewostanu sosnowego. W trwających ponad sześć godzin działaniach gaśniczych brało udział czternaście zastępów - siedemdziesięciu trzech ratowników z Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych oraz służby leśne, samolot gaśniczy i Policja.newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry