Karambol na A2

Kilkanaście samochodów zderzyło się na autostradzie. Na pomoc ofiarom wypadku ruszyli strażacy zawodowi i ochotnicy - informuje Komenda Powiatowa PSP w Szamotułach.

Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Szamotułach zgłoszenie o wypadku drogowym kilku samochodów osobowych odebrał 17 kwietnia o godz. 17.20. Do karambolu doszło na odcinku autostrady A2 na wysokości miejscowości Sędzinko.

Do zdarzenia zadysponowano trzy zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Szamotułach, dwa zastępy OSP Duszniki i jeden zastęp OSP Podrzewie - brały one udział w działaniach ratowniczych na innym odcinku autostrady na terenie powiatu nowotomyskiego. Dodatkowo zadysponowano zastęp OSP Szamotuły. Informacja o zdarzeniu została przekazana także do Państwowego Ratownictwa Medycznego i Policji.
Ponadto, dyżurny Stanowiska Kierowania w Nowym Tomyślu zadysponował po jednym zastępie z JRG Nowy Tomyśl, OSP Opalenica i OSP Kuślin.
Natomiast za pośrednictwem Stanowiska Kierowania Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP zadysponowano Grupę Operacyjna KW PSP w Poznaniu, dwa zastępy z JRG 8 Poznań, dwa zastępy Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu, jeden zastęp OSP Dopiewo i dwa zastępy OSP Buk.
Państwowe Ratownictwo Medyczne do akcji skierowało trzy śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego z Poznania, Gorzowa Wielkopolskiego oraz Zielonej Góry.

Po dojeździe na miejsce zdarzenia ratownicy zastali kilkanaście uszkodzonych samochodów osobowych, które zderzyły się ze sobą na jezdniach w obu kierunkach. Po przeprowadzonym rozpoznaniu stwierdzono, że w zdarzeniu ogółem bierze udział 17 pojazdów. Osoby biorące udział w zdarzeniu, które nie odniosły obrażeń, pomagały poszkodowanym.

Ze względu na duży rozmiar zdarzenia, strefa działań została podzielona na dwa odcinki bojowe.
Wyznaczono koordynatora działań medycznych, który podejmował decyzje o konieczności zadysponowania na miejsce kolejnych Zespołów Ratownictwa Medycznego.

W pierwszym odcinku bojowym znalazło się dziesięć pojazdów. Wszystkie osoby, które nimi podróżowały, opuściły samochody przed przybyciem zastępów straży pożarnej. Trzy osoby uznano za poszkodowane.
Na terenie drugiego odcinka w karambolu brało udział siedem samochodów osobowych; cztery osoby zostały ranne, jedna osoba w wyniku odniesionych obrażeń poniosła śmierć na miejscu.

W trakcie prowadzonych działań powołano sztab w składzie: dowódca operacji Policji, koordynator działań medycznych, mistrz utrzymania ruchu autostrady, oficer prasowy KW PSP, prokurator, biegły sądowy rekonstrukcji wypadków.

Działania strażackich zastępów polegały na:

  • zabezpieczeniu miejsca zdarzenia
  • udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy osobom poszkodowanym (wsparcie psychiczne, termoizolacja, tlenoterapia, resuscytacja krążeniowo oddechowa)
  • rozłączeniu akumulatorów w uszkodzonych pojazdach
  • rozstawieniu namiotu pneumatycznego w celu schronienia osób biorących udział w zdarzeniu
  • oświetleniu terenu akcji w celu przeprowadzenia czynności Policji
  • przemieszczeniu pojazdów

Dziewięć osób poszkodowanych (w tym dwóch strażaków) zostało przetransportowanych do najbliższych szpitali.
Na miejsce zdarzenia dla osób poszkodowanych oraz ratowników dostarczono ciepłe napoje oraz posiłek.
Wzmocniono obsadę stanowiska kierowania komendy powiatowej i JRG w Szamotułach o strażaków z dyżurów domowych.

W działaniach ratowniczych trwających blisko osiem godzin brały udział dwadzieścia dwa zastępy (siedemdziesięciu sześciu ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczej Straży Pożarnej.newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry