Płonął garaż z samolotem

Strażacy zawodowi i ochotnicy zostali wezwani do pożaru bogato wyposażonego garażu - informuje Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach.

Zgłoszenie od właściciela o pożarze garażu przy ul. Ogrodowej w miejscowości Duszniki dotarło do Stanowiska Kierowania PSP w Szamotułach 13 kwietnia o godz. 18.55. Dyżurny stanowiska natychmiast zadysponował do zdarzenia dwa zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Szamotułach oraz zastępy OSP: Duszniki, Podrzewie i Sękowo. Zawiadomił także Policję.

Po dojeździe na miejsce zdarzenia ratownicy zastali budynek z płonącym pomieszczeniem garażowym oraz znajdujący się w nim samolot ultralekki. Mieszkańcy opuścili obiekt przed przybyciem straży pożarnej.

Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu dopływu prądu, wejściu do obiektu w aparatach ochrony dróg oddechowych w celu lokalizacji pożaru, podaniu dwóch prądów gaśniczych w natarciu na palące się wnętrze garażu oraz samolot, wyniesieniu na zewnątrz dwóch butli z argonem, schłodzeniu butli, oddymieniu i przewietrzeniu budynku oraz sprawdzeniu budynku kamerą termowizyjną w celu wykluczenia potencjalnych ognisk pożaru.

W wyniku działania ognia spaleniu uległa konstrukcja samolotu ultralekkiego oraz wyposażenie garażu. Straty wyniosły 60 tysięcy złotych. Udało się uratować mienie o wartości pół miliona złotych.
W działaniach ratowniczych brało udział pięć strażackich zastępów (dwudziestu czterech ratowników) oraz policjanci.newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry