2017-04-11 00:38:11

Cysterna w rowie

Kilkudziesięciu strażaków zabezpieczało wywrócony pojazd - informuje KM PSP w Kaliszu.

Zgłoszenie o przewróconej cysternie znajdującej się w rowie wpłynęło do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Kaliszu o godzinie 12:28. Do tego zdarzenia doszło na Drodze Krajowej nr 25 w miejscowości Niedźwiady (gm. Żelazków).

Pierwsze przybyłe zastępy PSP potwierdziły, że przewróciła się cysterna o nr ONZ 23/1965 (gaz skroplony propan–butan). Kierujący pojazdem znajdował się poza nim i nie wymagał pomocy medycznej. W cysternie przewożone było około 20 ton gazu, nie stwierdzono uszkodzenia płaszcza, a także zaworów dennych i spustowych.
Zabezpieczono teren poprzez rozwinięcie linii gaśniczych oraz wstrzymanie ruchu pojazdów. Następnie wygrodzono strefę o promieniu 150 metrów wokół miejsca prowadzonych działań. Skutkowało to ewakuacją dwudziestu osób - mieszkańców pobliskich domów jednorodzinnych i pracowników zakładu produkcyjnego „Elektroplast” oraz zajazdu „Bursztynowy Dwór”. Miejsce zdarzenia było stale monitorowane za pomocą mierników wielogazowych. W całej miejscowości odłączono zasilanie w energię elektryczną.

Do zdarzenia zadysponowano Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Chemicznego z Ostrowa Wielkopolskiego, która po dojeździe przeprowadziła m.in. pomiary stężeń oraz zabezpieczyła korkiem pneumatycznym przepust pod przejazdem drogowym.
Aby dotrzeć do zaworów spustowych rozcięto urządzeniami hydraulicznymi metalową skrzynię. Umożliwiło to swobodne podłączenie węża do drugiej podstawionej cysterny.
Problemem, na jaki natrafiono był brak odpowiedniego węża łączącego zawory w obu cysternach. Z tego powodu czas działań został znacznie wydłużony, do momentu dostarczenia odpowiedniego węża z powiatu ostrzeszowskiego przez firmę zajmującą się dystrybucją gazów. Podczas przepompowywania gazu korzystano z dźwigu, który unosił tył cysterny w celu dostarczenia fazy ciekłej do zaworów spustowych.
Po przepompowaniu gazu pomoc drogowa zajęła się wyciąganiem pojazdu z rowu; następnie odholowano go na parking.

W działaniach trwających prawie jedenaście godzin zaangażowanych było dziesięć zastępów w tym czterdziestu trzech strażaków zawodowych oraz ochotników z OSP Pólko i OSP Skarszew.

 newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry