Wieża przeciwpożarowa – wyposażenie obserwatora; fot. Marcin Cieślik
Leśni strażacy
Akcje ratowniczo-gaśnicze na obszarach leśnych potwierdzają konieczność ścisłej współpracy jednostek biorących w nich udział.

/.../

Jednak walka z pożarami lasów to nie tylko domena strażaków OSP i PSP, nie tylko oni ratują i biorą bezpośredni udział w działaniach. Mowa tu o gospodarzach terenów leśnych, leśnikach będących pracownikami nadleśnictw, dla których okres przedwiośnia jest dość szczególny, ponieważ już na początku lutego i marca rozpoczynają oni przygotowania do tzw. sezonu przeciwpożarowego, który potrwa, w zależności od warunków pogodowych, co najmniej do 30 września.

/.../

Od 1 marca do 30 września w całym kraju, na podstawie obowiązujących instrukcji, określany jest dwa razy dziennie o godzinie 9 i 13 stopień zagrożenia pożarowego lasu. Pod pojęciem zagrożenia pożarowego lasu rozumie się zaistnienie takich warunków, przy których możliwe jest powstanie pożaru w środowisku leśnym.

/.../

Zagadnień w codziennej pracy leśnych strażaków jest dużo, w szczególności w okresie wzmożonego zagrożenia pożarowego. Często zdarza się, że pracują o różnych porach dnia, a nawet i nocy. Odpowiadają przede wszystkim za sprawne utrzymywanie infrastruktury przeciwpożarowej, tj. punktów czerpania wody, oznakowania dojazdów pożarowych na terenach leśnych.

/.../

Prowadzone akcje ratowniczo-gaśnicze na obszarach leśnych potwierdzają konieczność ścisłej współpracy jednostek biorących w nich udział. Nie byłoby tego, gdyby gospodarz terenu „leśnik-pożarnik” nie przygotował wcześniej obszaru do działań.Cały artykuł można przeczytać w papierowym wydaniu "Strażaka" nr 4/2017.
Obrazy
Wieża przeciwpożarowa – wyposażenie obserwatora; fot. Marcin Cieślik

newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry