fot. Krzysztof Datta
Rozpornice
Do ustabilizowania naruszonych konstrukcji budowlanych i obiektów bezcenne mogą okazać się specjalistyczne rozpornice.

/.../

Rozpornice to narzędzia spełniające rolę podpór stabilizacyjnych. Urządzenia te wykonane są zazwyczaj z wysokiej klasy stopów aluminium, co daje im potężną siłę rozpierania i podnoszenia, sięgającą kilkunastu ton. Służą one m.in. do zabezpieczenia pojazdów podczas wykonywania dostępu do poszkodowanych, do stabilizacji naruszonych konstrukcji budowlanych czy zabezpieczenia wykopów podczas wydobywania osoby zasypanej.

/.../

Na końcach rozpornicy montowane są końcówki robocze. Jeśli zaistnieje potrzeba, długość rozpornicy można powiększyć za pomocą specjalnych przedłużek. Natomiast końcówki robocze służą do zestawiania odpowiednich podpór.

/.../

Najprostszy typ podpór stabilizacyjnych to rozpornice mechaniczne. Ich wytrzymałość jest taka sama, jak innych typów, a różnica polega na ręcznym ich rozsuwaniu i zsuwaniu. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość stosowania bez potrzeby podłączania zewnętrznego zasilania w postaci sprężonego powietrza bądź pompy hydraulicznej.

/.../

Rozpornice pneumatyczne można stosować w sytuacjach, gdzie wymagana jest stabilizacja zdalnie sterowana. To proces, w którym podpora jest umieszczona w obszarze niebezpiecznym, a następnie z bezpiecznego miejsca rozsuwana pneumatycznie lub hydraulicznie.

/.../

Trzecia i ostatnia grupa tych narzędzi to rozpornice hydrauliczne. Są one najbardziej uniwersalne ze wszystkich typów rozpornic. Wynika to z faktu, iż łączą w sobie zdolność podpierania obiektów oraz ich podnoszenia. Narzędzia te są nieco cięższe niż ich pneumatyczne i mechaniczne odpowiedniki, ale mają wiele zalet.

 
 
Cały artykuł można przeczytać w papierowym wydaniu "Strażaka" nr 3/2017.
Obrazy
fot. Krzysztof Datta

newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry