fot. PAP
Ptasia grypa powraca
Wykrywane są wciąż nowe ogniska wirusa grypy ptaków. Do działań związanych ze zwalczaniem tej choroby bywają zaangażowane również jednostki KSRG.

Przez ostatnich kilka lat w Polsce nie mówiło się zbyt wiele na temat influenzy (grypy) ptaków, gdyż wykrywano tylko jej pojedyncze przypadki. Problem ten jednak w sezonie zimowym 2016‒2017 powrócił. Pierwsze ogniska zarażonych ptaków i drobiu wysoce zjadliwym wirusem typu A i podtypu H5N8 ujawniono w naszym kraju w pierwszej połowie grudnia 2016 roku.

/.../

Dotychczas wykryto na całym świecie 140 szczepów wirusa ptasiej grypy (influenzy). Większość z nich stanowią odmiany łagodne, o niskiej patogenności (ang. Low Pathogenic Avian Influenza – LPAN). Najbardziej znane szczepy o wysokiej zjadliwości (ang. Highly Pathogenic Avian Influenza – HPAI) to H5 i H7 są objęte ustawowym obowiązkiem zwalczania.

/.../

Okres inkubacji (wylęgania się) choroby wynosi od 3 do 5 dni (w przypadku niektórych szczepów nawet do 7 dni). Maksymalny czas wylęgania przyjmowany ustawowo do zwalczania wirusa to 21 dni.

/.../

Liczne przypadki zakażenia wirusem grypy ptaków dotyczą wysoce zjadliwego wirusa A (H5N1). Według danych zebranych przez GIS od roku 2013 do 5 stycznia 2017 roku potwierdzono na świecie 856 przypadków zakażenia ludzi, z czego 452 doprowadziły do zgonów. Dotyczyły one 16 krajów – głównie z Azji i Bliskiego Wschodu oraz Afryki. Zarażenie człowieka następuje poprzez jego bezpośredni kontakt ze zwierzętami (drobiem, ptakami), ich odchodami lub wydzielinami. Ryzyko to występuje też podczas kontaktu z surowym mięsem i jajkami. Nie stwierdzono, jak do tej pory, by wirusy tej grypy z łatwością przechodziły z człowieka na człowieka.


 
Cały artykuł można przeczytać w papierowym wydaniu "Strażaka" nr 3/2017.
Obrazy
fot. PAP

newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry