Ustawa o metropolii warszawskiej a struktura ZOSP RP oraz ochotnicze straże pożarne

Warto pochylić nad projektem zmian w metropolii warszawskiej z tej racji, że jego wejście w życie może mieć wpływ na OSP.

30 stycznia 2017 r. wpłynął do Sejmu poselski projekt Ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy (druk sejmowy nr 1259). 1 lutego 2017 r. projekt skierowano do I czytania na posiedzeniu Sejmu. Zgłoszenie projektu do prac legislacyjnych odbiło się szerokim echem w mediach ogólnopolskich oraz lokalnych, w szczególności warszawskich i podwarszawskich gmin.

/.../

Warto się jednak pochylić nad tym projektem z tej racji, że jego wejście w życie może mieć wpływ na ochotnicze straże pożarne oraz Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP. Ogólnie można powiedzieć, że jest on w swoim kształcie zbliżony jest do ustaw ustrojowych o samorządzie gminnym, powiatowym i wojewódzkim.

/.../

Największe kontrowersje wzbudza art. 2 projektu ustawy. Zgodnie z tą regulacją miasto stołeczne Warszawa miałoby obejmować 33 gminy, w tym gminę Warszawa oraz gminy: Błonie, Brwinów, Góra Kalwaria, Grodzisk Mazowiecki, Halinów, Izabelin, Jabłonna, Józefów, Karczew, Kobyłka, Konstancin-Jeziorna, Legionowo, Lesznowola, Łomianki, Marki, Michałowice, Milanówek, Nadarzyn, Nieporęt, Otwock, Ożarów Mazowiecki, Piaseczno, Piastów, Pruszków, Raszyn, Stare Babice, Sulejówek, Wiązowna, Wieliszew, Wołomin, Ząbki, Zielonka.

/.../

Likwidacja powiatów, a w ślad za nimi oddziałów powiatowych Związku ma jednocześnie wpływ na strukturę ZOSP RP. Zgodnie bowiem z § 38 ust. 2 Statutu naszej organizacji, w skład zarządu oddziału wojewódzkiego wchodzą przedstawiciele zarządów oddziałów powiatowych w liczbie ustalonej uchwałą zarządu oddziału wojewódzkiego na wniosek jego prezydium.

/.../

Likwidacja lub przekształcanie jednych powiatów oraz tworzenie nowych powiatów sprawi, że OSP będą musiały aplikować po ewentualne dotacje w siedzibach innych powiatów niż dotychczas.

 
 
Cały artykuł można przeczytać w papierowym wydaniu "Strażaka" nr 3/2017.newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry