fot. archiwum KM PSP Nowy Sącz
Wypadki autobusów
Strażacy muszą być przygotowani na współpracę z wieloma załogami karetek pogotowia ratunkowego.

Zdarzenia z udziałem autobusów niestety mają miejsce i nie należą do rzadkości. Tylko na Sądecczyźnie w ubiegłym roku zanotowano ich kilkanaście.

/.../

5 stycznia około godziny 16.35 zastępy z JRG nr 1 w Nowym Sączu oraz z OSP Niskowa zadysponowane zostały do działań na drodze krajowej nr 75 w miejscowości Dąbrowa. Po przybyciu na miejsce zdarzenia ustalono, że doszło do zderzenia czołowo-bocznego samochodu osobowego oraz autobusu. Droga była całkowicie zablokowana w obu kierunkach. Na miejscu byli już ratownicy medyczni, którzy udzielali pomocy pięcioletniej dziewczynce w karetce pogotowia ratunkowego.

/.../

Dwa tygodnie później, 19 stycznia, około godziny 20.30 zastępy z JRG nr 1 w Nowym Sączu oraz OSP Grybów-Biała zadysponowane zostały do działań na drodze nr 28 w Grybowie. Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że doszło do zderzenia samochodu osobowego oraz autobusu, który znajdował się na jezdni, blokując dwa pasy ruchu. „Osobówka” znajdowała się poza drogą.

/.../

Jeżeli w zderzeniu z autobusem uczestniczy samochód osobowy, to jego pasażerowie i kierowca zostają poszkodowanymi. Natomiast, gdy dojdzie do wypadku z udziałem samochodu ciężarowego, osobami poszkodowanymi będą pasażerowie komunikacji zbiorowej. W związku z tym strażacy muszą być przygotowani na udzielanie kwalifikowanej pierwszej pomocy i na współpracę z wieloma załogami karetek pogotowia ratunkowego.Cały artykuł można przeczytać w papierowym wydaniu "Strażaka" nr 3/2017.
Obrazy
fot. archiwum KM PSP Nowy Sącz

newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry