Pożar hali

Palił się warsztat, w którym znajdowała się ciężarówka. Zagrożenie stwarzały także butle gazowe.

Jak informuje Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach, 2 marca bieżącego roku o godzinie 12.50 dyspozytor Stanowiska Kierowania Komendy Powiatowej PSP w Szamotułach odebrał zgłoszenie o pożarze budynku warsztatowego w miejscowości Wilczyna (gmina Duszniki). Zadysponowano trzy samochody pożarnicze z JRG PSP w Szamotułach oraz pięć z ochotniczych straży pożarnych. Powiadomiono również Policję i Pogotowie Energetyczne.

Strażackie zastępy zastały pożar budynku o przeznaczeniu usługowo-warsztatowym. Wewnątrz znajdował się samochód ciężarowy. Hala warsztatowa o konstrukcji szkieletowej stalowej, wyposażona była w bramy panelowe podnoszone. W momencie wybuchu pożaru użytkujący obiekt przebywali w innym budynku na przerwie.

Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i wprowadzeniu dwóch prądów w natarciu do wnętrza tj. na palący się samochód ciężarowy oraz na wyposażenie warsztatu (spawarki, smary i rozpuszczalniki, elektronarzędzia itp.).
Ponadto podano jeden prąd gaśniczy w obronie pomieszczenia magazynowego znajdującego się w części ściany szczytowej.
Sprawdzono pirometrem powłoki butli gazów technicznych znajdujących się w hali i wyniesiono je na plac manewrowy.
Następnie zastosowano wentylację nadciśnieniową w celu całkowitego przewietrzenia budynku.

Później ratownicy sprawdzili szczelność pękniętego zbiornika paliwa spalonego samochodu ciężarowego. Poprzez pęknięcie nie nastąpił wyciek. Zbiornik paliwa był całkowicie wypełniony olejem napędowym. Okazało się, że temperatura oleju wynosiła około 75ºC. Strażacy musieli go schłodzić.

W wyniku pożaru spaleniu uległ samochód ciężarowy i wyposażenie hali wraz z znajdującymi się w niej częściami samochodowymi. Całkowitemu spaleniu uległ świetlik, a częściowo wypalone zostało przekrycie dachu. Straty oszacowano na ok. 600 tys. złotych.

 

 newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry