fot. Krzysztof Datta
Czujniki bezpieczeństwa
Czujniki bezpieczeństwa zadbają o to, by nasz dom był bezpieczny.

W Polsce każdego roku z powodu zatrucia czadem czy wybuchu gazu ginie kilkadziesiąt osób. Bardzo często nie ma to związku z powstaniem pożaru, a wynika jedynie z niewłaściwej eksploatacji budynków i znajdujących się w nich urządzeń. Co gorsze, dzieje się tak, mimo iż przepisy zobowiązują do czyszczenia kominów i przewodów wentylacyjnych w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego.

/.../

Detektor czadu potrafi wykryć coś, czego człowiek nie jest w stanie zobaczyć ani poczuć. Coś, wobec czego pozostaje bezbronny. Jego działanie opiera się na ogniwie elektrochemicznym – na elektrodzie zachodzi reakcja chemiczna (utlenianie tlenku węgla). W wyniku tego w czujce powstaje różnica potencjałów i dochodzi do przepływu prądu.

/.../

Miejsce montażu czujnika bezpieczeństwa zależne jest od jego przeznaczenia i wskazane jest w instrukcji producenta. Co do zasady, czujnika czadu i dymu nie umieszcza się w bezpośrednim sąsiedztwie paleniska, gdzie lokalnie stężenie CO może chwilowo wzrastać. Nie należy również umieszczać sensorów tuż przy podłodze ani bardzo wysoko pod sufitem.

/.../.

Inaczej postępujemy z czujnikami gazu. Odpowiednia lokalizacja czujnika jest ważna przede wszystkim ze względu na właściwości chemiczne ‒ gaz ziemny jest lżejszy od powietrza. Dlatego gromadzi się przy suficie. Zatem czujka powinna być zainstalowana na ścianie, na wysokości 200 cm i w odległości nie większej niż 6 m od źródła gazu.



Cały artykuł można przeczytać w papierowym wydaniu "Strażaka" nr 2/2017.




Obrazy
fot. Krzysztof Datta

newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry