Polsko-czeskie ćwiczenia

Polscy i czescy strażacy zawodowi i ochotnicy podczas ostatniego weekendu doskonalili działania na zamarzniętych akwenach - informuje Komenda Wojewódzka PSP we Wrocławiu.

Strażacy jednostek PSP i OSP z terenu powiatu kłodzkiego, wspólnie ze strażakami z Czech, korzystając ze sprzyjających warunków atmosferycznych, przeprowadzili wspólne szkolenie na zamarzniętym akwenie - czytamy w komunikacie. Do realizacji tego zadania polegającego na przećwiczeniu ewakuacji poszkodowanych, pod którymi załamał się lód, w roli „ofiar” wystąpiły „radkowskie morsy”, czyli miłośnicy kąpieli w lodowatej wodzie.

Jak mówi pomysłodawca tego szkolenia, strażak kłodzkiej KP PSP i jednocześnie druh OSP Polanica mł. ogn. Marcin Zastawniak, idea wzięła się zarówno z doniesień medialnych o utonięciach pod lodem jak i z doświadczeń współpracy ze strażakami czeskimi. Niestety, także tej zimy odnotowano śmiertelne w skutkach przypadki załamania się lodu.

W ubiegłym roku strażacy powiatu kłodzkiego w ramach współpracy z kolegami czeskimi, wzięli udział w podobnym szkoleniu na terenie Czech. Obecna inicjatywa szkoleniowa wpisuje się w ten sposób w polsko–czeską współpracę transgraniczną. Warto też dodać, że druhowie OSP Szczytna, Polanica czy Radków, mają na wyposażeniu m.in. sanie lodowe, a więc szkolenie z wykorzystaniem tego rodzaju sprzętu jest jak najbardziej możliwe i wskazane.

Szkolenie przeprowadzono przy wydatnym wsparciu i udziale Komendy Powiatowej PSP w Kłodzku oraz JRG PSP Bystrzyca Kłodzka. Zajęcia teoretyczne poświęcono zasadom postępowania na akwenach pokrytych lodem, sposobom ewakuacji poszkodowanych oraz hipotermii. Poprowadził je doświadczony strażak ratownik  JRG PSP Bystrzyca Kłodzka mł.asp. Aradiusz Kot.
W części praktycznej zainscenizowano zdarzenia, w toku których podejmowano poszkodowanych z wody, udzielano im pierwszej pomocy i ewakuowano do specjalnie przygotowanego namiotu medycznego. Tam poszkodowany otrzymywał niezbędną pomoc m.in. poprzez wyregulowanie temperatury ciała - w przypadku gwałtownego zetknięcia z lodowatą wodą dochodzi do hipotermii.

W ćwiczeniach, które spotkały się z ogromnym zainteresowaniem, nie tylko ratowników, ale też mieszkańców,  wzięli udział strażacy z jednostek OSP ze Szczytnej, Polanicy-Zdroju, Radkowa, Jaszkowej Dolnej, Krosnowic, Kudowy-Zdroju (Czermna), Szalejowa Dolnego, Chocieszowa oraz JSDH Ceska Skalice oraz JSDH Chvalkovice. Zabezpieczenie logistyczne zapewniły JRG PSP z Kłodzka, Bystrzycy Kłodzkiej oraz Nowej Rudy.newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry