2017-02-02 00:40:26

Ewakuacja łabędzi

Nietypową akcję przeprowadzili strażacy w Jutrosinie. Z zamarzniętego zbiornika retencyjnego ewakuowali łabędzie.

Zima to okres, kiedy strażacy doskonalą swoje umiejętności ratownicze na zamarzniętych akwenach - przypomina w komunikacie Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Rawiczu. 24 stycznia bieżącego roku strażacy ruszyli na ratunek nie ludziom, ale ptakom. Zgłoszenie dotyczyło „unieruchomionych" na lodzie łabędzi.

Po przyjeździe nad jutrosiński zalew ratownicy potwierdzili, że w odległości 120 – 150 metrów od brzegu w różnych punktach widoczne są nieruchome obiekty, prawdopodobnie ptaki.

Para strażaków w specjalnych kombinezonach do pracy w wodzie i aparatach ochrony dróg oddechowych, asekurowana z brzegu, przeprowadziła rozpoznanie, podczas którego potwierdziła, że na zamarzniętej tafli leżą martwe łabędzie. Ciała zwierząt częściowo rozszarpane były przez dziką zwierzynę. Martwe ptaki przetransportowane zostały na brzeg i przekazane lekarzowi weterynarii.

W działaniach uczestniczyli strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Rawiczu oraz druhowie z Ochotniczych Straży Pożarnych w Jutrosinie i Szkaradowie.newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry