Na skutek kolizji w samochodzie osobowym zakleszczył się kierowca. Zadaniem strażaków jest jego ewakuacja, ale w taki sposób, aby nie wywołać wtórnych urazów; Fot. Piotr Michalik
Ważna lekcja ratownictwa
Zdarzenie masowe wymagało natychmiastowej, sprawnej interwencji strażaków PSP i OSP, a także funkcjonariuszy służb współdziałających.

Zgodnie z założeniem autorów scenariusza, opracowanego pod kierownictwem bryg. Pawła Dziadosza, zainscenizowany wypadek wydarzył się w godzinach wieczornych, na ulicach Głogowa i miał charakter masowy.

/.../

W tym przypadku w wypadku drogowym uczestniczyły trzy samochody. Dwa z nich to auta osobowe, w których podróżowało łącznie osiem osób. Pojazdy, które uczestniczyły w zderzeniu, wręcz „wbiły” się w przewrócony na bok autobus, a pasażerowie odnieśli rozmaite obrażenia. Była wśród nich kobieta w ciąży oraz troje dzieci. Natomiast autobusem podróżowało 21 osób, które również odniosły rozmaite obrażenia. W dodatku część pasażerów została uwięziona w zdeformowanych na skutek zderzenia pojazdach.

/.../

W takiej sytuacji rozwiązaniem jest zadysponowanie do akcji dodatkowych sił i środków. Na szczeblu powiatu takie niezbędne ratownicze wsparcie stanowią jednostki OSP.

/.../

W ramach zajęć omawiano szczegółowo zagadnienia związane z postępowaniem w przypadku zdarzeń masowych, prowadzeniem segregacji, udzielaniem kwalifikowanej pierwszej pomocy etc.

/.../

Strażacy ochotnicy uczestniczyli w zadaniach ratowniczych w wielu miejscach. Poza wykonywaniem dojść do osób uwięzionych w rozbitych samochodach, prowadzili ewakuację poszkodowanych.Cały artykuł można przeczytać w papierowym wydaniu "Strażaka" nr 1/2017.
Obrazy
Na skutek kolizji w samochodzie osobowym zakleszczył się kierowca. Zadaniem strażaków jest jego ewakuacja, ale w taki sposób, aby nie wywołać wtórnych urazów; Fot. Piotr Michalik

newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry