2016-12-21 09:19:19

Ponad osiem tysięcy pożarów

Od 1 września 2016 r. na terenie Polski doszło do 8 tys. 380 pożarów - podała opolska komenda wojewódzka PSP.

Spadek temperatury zewnętrznej, już o kilka stopni poniżej zera, przekłada się na wzrost liczby pożarów w budynkach mieszkalnych i zatruć czadem. 13 grudnia Państwowa Straż Pożarna odnotowała rano na Opolszczyźnie cztery takie pożary, w tym dwa w kotłowniach, jeden sadzy w kominie i jeden, w wyniku którego spaliło się mieszkanie w bloku wielorodzinnym. Godzina powstania pożaru sugeruje, że mógł powstać na etapie podkładania opału do paleniska. Takim pożarom i zatruciu czadem można zapobiec.

Od 1 września na terenie Polski powstało 8 tys. 380 pożarów obiektów mieszkalnych; w ich wyniku sto trzydzieści dwie osoby zginęły a dziewięćset dwadzieścia pięć zostało rannych - podano 13 grudnia w komunikacie.
Także czad zbiera swoje żniwo. W Polsce odnotowaliśmy 1 tys. 379 zdarzeń, w wyniku których piętnaście osób zginęło, a siedemset siedemnaście trafiło do szpitali. Na Opolszczyźnie było to 48 zdarzeń i jedna ofiara śmiertelna; trzydzieści siedem osób zabrano do szpitali (zatrucia czadem na Opolszczyźnie).

Pożar i czad w budynkach mieszkalnych są o tyle groźne, że sprowadzają bezpośrednie zagrożenie dla mieszkańców wówczas, gdy obniża się ich czujność, gdy odpoczywają. Można zapobiec zagrożeniom stosując się do kilku podstawowych zasad:

  • trzymaj wszelkie materiały palne z daleka od źródła ognia i urządzeń elektrycznych,
  • dbaj o sprawność wentylacji, przewodów kominowych i urządzeń grzewczych,
  • nie zaklejaj kratek wentylacyjnych,
  • rozważnie obchodź się z ogniem otwartym,
  • nie pozostawiaj bez dozoru urządzeń grzewczych, posiłków w trakcie ich podgrzewania,
  • stosuj w domu urządzenia, które ostrzegą o pożarze i czadzie (autonomiczne czujki czadu i dymu),
  • zaopatrz się w gaśnicę dedykowaną do gaszenia substancji stałych, płynnych i urządzeń pod napięciem i trzymaj ją w dostępnym miejscu.

 newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry