Płonął zakład produkujący tworzywa sztuczne

Strażacy opanowali pożar w części produkcyjnej. Jednak żywioł zagrażał jeszcze magazynowi z belami poliestrowo bawełnianymi.

Do groźnego pożaru doszło 8 grudnia bieżącego roku tuż po godzinie 18 w Starowej Górze (powiat łódzki wschodni) na terenie kompleksu budynków zakładu zajmującego się produkcją z przędzy poliestrowo-bawełnianej mopów, gąbek oraz innych wyrobów gotowych - poinformowała Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej powiatu łódzkiego wschodniego z siedzibą w Koluszkach.

Po dojeździe pierwszych zastępów straży okazało się, że zarzewia rozprzestrzeniającego się ognia znajdują się w kilku miejscach części produkcyjnej oraz magazynowej zakładu. Pomimo dużego zadymiania oraz niewystarczającej wydajności zewnętrznej sieci hydrantowej strażakom po kilkudziesięciu minutach udało się opanować ogień w części produkcyjnej.
Jednak znajdującego się w bezpośrednim sąsiedztwie magazynu wypełnionego belami poliestrowo bawełnianymi nie udało się uratować. Stało się to mimo dużego zintensyfikowania sił i środków oraz działań gaśniczych z wykorzystaniem piany ciężkiej.

Szacunkowe straty materiału i spalonego budynku magazynowego to około pół miliona złotych. Od spalenia uratowano inne obiekty znajdujące się w tym kompleksie tj. stolarnię, część administracyjną, budynek produkcyjny, obiekt socjalny i gospodarczy. Działania strażaków były utrudnione z uwagi na znaczną ilość łatwopalnych materiałów nagromadzonych na niewielkiej przestrzeni, które w wyniku spalania wydzielały kłęby toksycznych gazów.

W działaniach brało udział dziewięć zastępów PSP i siedem zastępów OSP – łącznie sześćdziesięciu jeden ratowników.newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry