Ćwiczenia w Zbąszyniu

Ćwiczenia dały możliwość podjęcia działań gaśniczych w warunkach zbliżonych do rzeczywistości.

Odprawa sił i środków Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej z Nowego Tomyśla oraz wszystkich jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Zbąszyń, wyznaczonych do udziału w ćwiczeniach, została przeprowadzona we wtorek, 29 listopada bieżącego roku, około godziny 13 w pobliżu ul. Łazienki w Zbąszyniu - informuje Komenda Wojewódzka PSP w Poznaniu.
Podczas odprawy omówiono przyjęty do realizacji zamiar taktyczny, organizację łączności radiowej, sposoby dostarczania wody oraz podziały na odcinki bojowe.

Specyfiką tych ćwiczeń była możliwość podjęcia działań gaśniczych w warunkach zbliżonych do rzeczywistości. W płomieniach kontrolowanego pożaru stanął obiekt przeznaczony do rozbiórki. W tych autentycznych warunkach pożarowych swoje umiejętności mogli wykazać strażacy z: JRG Nowy Tomyśl, OSP Zbąszyń, OSP Chrośnica, OSP Łomnica, OSP Nądnia, OSP Strzyżewo, OSP Przyprostynia, OSP Nowa Wieś Zbąska i OSP Zakrzewko. Odpowiedzialną funkcję dotyczącą przygotowania miejsca ćwiczeń i jego zabezpieczenia pełniła jednostka OSP Stefanowo.

Manewry pożarnicze na taką skalę, w tak autentycznych warunkach zostały przeprowadzone po raz pierwszy. Wielu nowych adeptów sztuki pożarniczej, którzy dosłownie kilka dni wcześniej ukończyli kurs podstawowy, miało okazję spotkać się z prawdziwym żywiołem, jakim jest ogień. Było to doskonałe “przetarcie” przed prawdziwymi, niespodziewanymi akcjami gaśniczymi.
W poligonowych warunkach strażacy mogli doskonalić swoje umiejętności w zakresie stosowania różnych prądów gaśniczych, obsługi prądownic czy działek wodno-pianowych. Na własnej skórze odczuli również efekty promieniowania cieplnego.
Jak podczas każdej akcji gaśniczej zaszła konieczność wykonania prac rozbiórkowych oraz dokładnego ugaszenia pogorzeliska.

Za umożliwienie przeprowadzenia szkolenia w stronę Burmistrza Zbąszynia Tomasza Kurasińskiego oraz zarządu gminnego ZOSP RP skierowano podziękowania.

Podsumowania ćwiczeń dokonał p.o. Komendanta Powiatowego PSP w Nowym Tomyślu kpt. Marek Kołdyk, który jednocześnie pełnił funkcję głównego rozjemcy. W swoim wystąpieniu podkreślił bardzo dobre przygotowanie strażaków do realizacji zadań ratowniczych, doskonałe wyposażenie sprzętowe jednostek oraz aktywne i zdyscyplinowane podejście strażaków do realizowanych zajęć szkoleniowych w ramach przeprowadzonych manewrów.
W swoim wystąpieniu zaznaczył, że były to wyjątkowo cenne chwile, mające na celu odpowiednie przygotowanie strażaków do realizacji zadań ratowniczych.
Wnioski z przedmiotowych ćwiczeń posłużą między innymi do opracowywania koncepcji zaopatrzenia wodnego podczas działań gaśniczych na terenie powiatu.newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry