Strażacy z OSP Kobło; fot. archiwum OSP Kobło
Płynie w nas strażacka krew
Dla wielu osób działalność takiej jednostki nie ma sensu, ale dla jej członków strażacki mundur i niesienie pomocy ludziom jest jedną z najważniejszych wartości w życiu.

Kobło to mała malownicza wieś na Lubelszczyźnie (pow. hrubieszowski). Potrzeba utworzenia na tym terenie ochotniczej straży pożarnej pojawiła się w 1953 roku. Prezesem nowo powstałego stowarzyszenia zgodził się zostać Stanisław Mazur, który pełni tę funkcję do dziś.

/.../

22 lipca 1984 roku spełniło się największe marzenie druhów ochotników. Oddali do użytku wybudowany w czynie społecznym Dom Strażaka połączony ze świetlicą wiejską.

/.../

– Zdajemy sobie sprawę, że przy tak małej liczbie akcji, do których wyjeżdżamy, nie mamy co liczyć na to, iż dostaniemy nowy ciężki wóz ratowniczo-gaśniczy. Rok temu postanowiliśmy dokonać dokładnego przeglądu naszego auta, powymieniać większość części, żeby jeszcze przez jakiś czas nam posłużył. Pomagali nam w tym głównie najmłodsi druhowie, którzy dopiero od kilku lat mają uprawnienia do udziału w akcjach. Dzięki ich zaangażowaniu wszystko poszło sprawnie ‒ mówi naczelnik Mateusz Wołoszyn. Podkreśla też, że często spotyka się z opiniami, że taka mała jednostka jak w Koble jest niepotrzebna. ‒ Bycie członkiem OSP w naszej wsi to coś więcej niż tylko gaszenie pożarów i ratowanie ludzi poszkodowanych w wypadkach drogowych. Mieszkańcy często przychodzą do strażnicy z różnymi problemami, w rozwiązaniu których staramy się im pomagać. Oni wiedzą, że kiedy będą potrzebowali naszego wsparcia, zawsze wyciągniemy pomocną dłoń. Tak naprawdę większość z nas nie wyobraża sobie życia bez noszenia strażackiego munduru, ponieważ pochodzimy z rodzin, w których nasi najbliżsi należeli do OSP. Po prostu płynie w nas strażacka krew i nic tego nie zmieni ‒ dodaje.Cały artykuł można przeczytać w papierowym wydaniu "Strażaka" nr 11/2016.
Obrazy
Strażacy z OSP Kobło; fot. archiwum OSP Kobło

newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry