Zestaw przenośnego centrum pianowego. Od lewej: prądownica piany ciężkiej, wytwornica piany średniej, pojemnik na środek pianotwórczy wraz ze stojakiem transportowym; fot. Krzysztof Datta
Centrum pianowe
Jednym z urządzeń pianotwórczych są przenośne centra pianowe.

Podczas gaszenia pożarów stosowane są różne środki gaśnicze, zależnie od rodzaju palącego się materiału, miejsca pożaru czy sytuacji pożarowej. Są to substancje, które hamują procesy spalania. Każdy z nich charakteryzuje się tym, że hamuje rozwój ognia za pomocą kilku mechanizmów gaszenia, ale z reguły jeden z nich jest dominujący. O wyborze odpowiedniego środka decyduje dowódca, a o jego skutecznym wykorzystaniu – prądownik.

/.../

Przenośne centrum pianowe to urządzenie z własnym zasobnikiem środka pianotwórczego. Na rynku dostępnych jest ich kilka modeli. Chociaż różnią się budową i materiałem, z którego zostały wyprodukowane, to zasada ich działania jest podobna. W skład zestawu wchodzą m.in.: zasobnik na środek pianotwórczy (najczęściej 10- lub 20-litrowy) i wbudowany mieszacz do dozowania środka. Zdarza się, że dozowanie odbywa się za pomocą wymiennych wkładów spełniających rolę dozownika.

/.../

Przenośne centrum pianowe może być zastosowane przy gaszeniu lasów, ściółek leśnych, śmietników, ciał stałych, pojazdów mechanicznych, mieszkań, neutralizacji gazów, do zapobieganiu rozprzestrzeniania się ognia oraz jako dodatkowe urządzenie gaśnicze na jednostkach pływających. Istnieje też możliwość podłączenia centrum pianowego do suchego pionu. Cały zestaw mieści się w stojaku, który w prosty sposób można przymocować do ściany budynku czy też zainstalować w samochodzie ratowniczym.Cały artykuł można przeczytać w papierowym wydaniu "Strażaka" nr 11/2016.
Obrazy
Zestaw przenośnego centrum pianowego. Od lewej: prądownica piany ciężkiej, wytwornica piany średniej, pojemnik na środek pianotwórczy wraz ze stojakiem transportowym; fot. Krzysztof Datta

newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry