Ćwiczenia taktyczno-bojowe w Tymbarku

Doskonalenie umiejętności ratowników KSRG oraz jednostek OSP spoza tego systemu było celem tegorocznych ćwiczeń.

- Około godziny 16:30 dyżurny SKKP w Limanowej otrzymuje zgłoszenie o wypadku samochodu osobowego , który uszkodził główny zawór instalacji gazu ziemnego przy ZS im. KEN w Tymbarku, a następnie uderzył w drzewo zapalając się. W wyniku zdarzenia w pojeździe uwięzione są dwie osoby, doszło także do rozszczelnienia instalacji gazowej w budynku szkoły czego efektem był wybuch i pożar. Wewnątrz budynku mogą znajdować się osoby poszkodowane – to scenariusz ćwiczeń gminnych służb ratowniczych gminy Tymbark w ramach systemu zarządzania kryzysowego w dniu 7 listopada 2016 roku, opracowany przez kpt Tomasza Kaptura z tymbarskiej OSP.

Zadaniem jednostek OSP z Tymbarku, Podłopienia, Zawadki i Piekiełka było:

- zabezpieczenie terenu prowadzonych działań poprzez pachołki oraz taśmę ostrzegawczą,

- wyznaczenie priorytetów w zakresie ewakuacji poszkodowanych oraz udzielania im Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy,

- zabezpieczenie wycieku gazu,

- zadbanie o odpowiednie zaopatrzenie wodne w przypadku ewentualnego pożaru.

- wyznaczenie i prawidłowe zabezpieczenie lądowiska dla śmigłowca LPR w porze nocnej na stadionie Klubu Sportowego Tymbark.

Do udziału w ćwiczeniach zaproszono młodzież klas mundurowych Zespołu Szkół im. KEN w Tymbarku w tym członków organizacji proobronnej „Strzelec” w Tymbarku. Zadaniem młodzieży była pozoracja poszkodowanych , rozwinięcie punktu pomocy przedmedycznej oraz pomoc w rozwinięciu i zabezpieczeniu lądowiska dla śmigłowca LPR. Plutonem dowodziła sekcyjna ZS Aneta Pawlikowska, uczennica klasy drugiej wojskowej.

Celem tegorocznych ćwiczeń było:

  • doskonalenie umiejętności ratowników Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego oraz jednostek OSP z poza systemu w zakresie: prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych, udzielania KPP, wyznaczania lądowiska i przyjęcia LPR w porze nocnej.
  • sprawdzenie stanu dróg dojazdowych dla służb ratowniczych do terenu należącego do Zespołu Szkół im. KEN.
  • sprawdzenie systemu łączności i alarmowania.
  • doskonalenie współpracy w zakresie właściwego rozpoznania oraz określenie priorytetów działań przez Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego,
  • doskonalenie współpracy członków OSP z terenu Gminy Tymbark i innych jednostek organizacyjnych w tym uczniów klas mundurowych Zespołu Szkół im. KEN oraz młodzieży z organizacji proobronnej Strzelec w Tymbarku.
  • sprawdzenie posiadanego sprzętu i jego przydatności do działań,

Tego typu ćwiczenia są doskonałą formą podsumowującą prowadzone szkolenia w jednostkach OSP oraz współpracy pomiędzy służbami i organizacjami działającymi na terenie gminy – mówi druh Zbigniew Kaptur, komendant oddziału gminnego ZOSP RP w Tymbarku.

Wójt gminy Tymbark Paweł Ptaszek, szef gminnego zespołu zarządzania kryzysowego podziękował wszystkim uczestnikom ćwiczeń za profesjonalizm w prowadzeniu działań ratowniczych, troskę o bezpieczeństwo mieszkańców gminy i zaangażowanie młodzieży klas mundurowych i tymbarskiego Strzelca w działaniach ratowniczych.

Przedstawiciel Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Limanowej mł bryg. Robert Janczy również bardzo wysoko ocenił działania druhów strażaków i młodzieży podczas prowadzonych akcji ratowniczych. Podziękował wszystkim uczestnikom ćwiczeń za przygotowanie i przeprowadzenie tak ciekawych epizodów, w tym uruchomienie lądowiska dla śmigłowca w porze nocnej na stadionie KS Tymbark przez strażaków i uczniów klasy policyjnej tymbarskiego Zespołu Szkół.

fot. Robert Nowak

 

fot. Robert Nowak

 newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry