Zdarzenie masowe w mieście

Zderzenie dwóch samochodów osobowych z autobusem z dużą ilością osób poszkodowanych – to scenariusz ćwiczeń powiatowych.

Ze skutkami takiego wypadku musieli zmierzyć się strażacy, policjanci i ratownicy medyczni - informuje Komenda Powiatowa PSP w Głogowie. Ćwiczenia odbyły się wieczorem 26 października na ulicach Głogowa. Pozorowane zdarzenie masowe przysporzyło wiele problemów wszystkim ćwiczącym. W wypadku udział brały dwa samochody osobowe, w których znajdowało się osiem osób, w tym kobieta w ciąży i troje dzieci, oraz autobus z ponad dwudziestoma rannymi.

Autobus przewrócony na bok i samochody wbite we wrak autobusu, taką sytuację zastają przybyłe na miejsce pierwsze zastępy ratownicze, tj. dwa zastępy JRG Głogów i jeden zespół ratownictwa medycznego. Duża ilość poszkodowanych uwięzionych w pojazdach, niewielu ratowników, duże zagrożenie pożarowe ze strony rozlanych paliw – stały się wyzwaniem dla kierującego działaniem ratowniczym mł. bryg. Artura Rokaszewicza.

Do działań w odstępach czasowych dysponowano kolejne siły i środki, a wśród nich jednostki OSP: Białołęka, Borek, Dobrzejowice, Jaczów, Jerzmanowa, Ruszowice i Serby. Przybyły zespoły ratownictwa medycznego oraz policja, powiadomione zostały służby współdziałające. Kolejnymi KDR-ami są kpt. Zbigniew Hoffman i bryg. Paweł Dziadosz.

Po wykonaniu dostępu i przeprowadzonej segregacji, w zależności od obrażeń, poszkodowanym w grupie „czerwonych 11”, „żółtych 4” i „zielonych 13”, udzielano kwalifikowanej pomocy medycznej i ewakuowano w bezpieczne miejsca.
Rozstawiono namiot ratowniczy, oświetlano miejsce zdarzenia, organizowano lądowisko dla śmigłowca LPR oraz objazdy.
Dyżurny Stanowiska Kierowania na bieżąco monitorował siły i środki, m.in. ilość karetek, która mogłaby przybyć na miejsce zdarzenia w danej chwili, łącznie z nocnymi lotami śmigłowca LPR.

Obserwatorami ćwiczeń byli: przedstawiciele Prezydenta Miasta Głogowa, Komendant Powiatowy PSP, Komendant Powiatowy Policji, przedstawiciele służb współdziałających.
W ćwiczeniach brało udział blisko sto osób – strażaków PSP i OSP, policjantów i ratowników medycznych.

Ćwiczenia powiatowe poprzedziły trzygodzinne warsztaty ratownicze dla jednostek OSP, które poprowadził kpt. Artur Szlempo na terenie stacji demontażu i złomowania pojazdów Tartak Głogów Renata Łątka. Podziękowania skierowano również do właścicieli pomocy drogowej, którzy dostarczyli pojazdy i ustawili je na miejscu ćwiczeń.

 

 newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry