2016-10-23 17:42:11

Pożar magazynu zbożowego

W działaniach udział wzięły jednostki OSP z gminy Lwówek oraz zastępy Państwowej Straży Pożarnej z JRG Nowy Tomyśl.

17 około godziny 11 w okolicach Szkoły Podstawowej w Pakosławiu nastąpiła koncentracja sił i środków OSP i PSP - czytamy w komunikacie Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu. Były to wytypowane jednostki przewidziane do ćwiczeń na czterokondygnacyjnym obiekcie magazynu zbożowego Rolniczego Gospodarstwa Pomocniczego w Brodach, należącego do Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Scenariusz ćwiczeń przewidywał pożar ostatniej kondygnacji obiektu oraz zaginięcie jednego z pracowników, usiłującego podjąć próbę gaszenia ognia.

Zadaniem strażaków było podanie prądów gaśniczych wewnętrznych budując linie gaśnicze na klatach schodowych, podanie prądu gaśniczego na dach budynku wykorzystując podnośnik hydrauliczny, budowanie linii zasilających z istniejących ujęć przeciwpożarowego zaopatrzenia wodnego, odszukanie zaginionej osoby oraz przeprowadzenie ewakuacji i udzielenie kwalifikowanej pierwszej pomocy.

Ćwiczenia udało się przeprowadzić w całości zgodnie z przyjętym scenariuszem i wszystkimi założeniami. Udział w nich wzięły następujące jednostki: JRG Nowy Tomyśl, OSP Lwówek, OSP Brody, OSP Linie, OSP Zębowo i OSP Bródki.

Przed rozpoczęciem działań jednostki zostały sprawdzone pod kątem gotowości operacyjnej i sprawności technicznej sprzętu. Nadzór nad ćwiczeniami w charakterze głównego rozjemcy sprawował Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Tomyślu kpt. mgr Marek Kołdyk.

 newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry