Wypadek i pożar lotnisku

Ponad czterdziestu strażaków udzielało pomocy poszkodowanym w wypadku. Druhowie musieli też walczyć z pożarem.

Kierowca samochodu osobowego w wyniku niedostosowania prędkości do warunków panujących na drodze traci panowanie nad pojazdem i uderza w auto nadjeżdżające z naprzeciwka. W wyniku zderzenia rannych zostaje sześć osób, którym natychmiast trzeba udzielić pierwszej pomocy.

Tak wyglądał jeden z epizodów podczas strażackich ćwiczeń taktyczno-bojowych na lotnisku w Chojnie (gm. Chojna, pow. gryfiński), które odbyły się 11 czerwca. Wzięło w nich udział siedem ochotniczych straży pożarnych z terenu gmin: Chojna, Cedynia i Mieszkowice. Łącznie 42 strażaków ochotników. W trakcie symulowanych zdarzeń druhowie zmagali się również z pożarem budynku mieszkalnego i samochodu.

W części pierwszej szkolenie praktyczne polegało: na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, prowadzeniu linii gaśniczych podczas pożarów wewnętrznych na różnych kondygnacjach budynku, sprawianiu drabin przystawnych w celu zwalczania pożarów wewnętrznych, drabin dwuprzęsłowych wysuwanych, drabin nasadkowych, zajmowaniu stanowisk gaśniczych na drabinie oraz prowadzeniu i zabezpieczaniu linii gaśniczych po drabinie, a także na znajomości obsługi sprzętu będącego na wyposażeniu samochodów ratowniczo-gaśniczych, pił, agregatów, wentylatorów, narzędzi hydraulicznych oraz pomp pożarniczych i udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy osobom poszkodowanym w pożarze.

Scenariusz ćwiczeń zakładał, że około godziny 12 na lotnisku w miejscowości Chojna miał miejsce wypadek samochodowy. Z powodu niedostosowania prędkości do panujących warunków kierowca stracił panowanie nad pojazdem i doprowadził do czołowego zderzenia z innym pojazdem. W jednym aucie podróżowały cztery, a w drugim dwie osoby. Poszkodowani zostali zakleszczeni w samochodach. Zdarzenie zostało zgłoszone do SK KP PSP w Gryfinie przez przypadkowego kierowcę, który przejeżdżał drogą. Stanowisko kierowania niezwłocznie zadysponowało pobliskie ochotnicze straże pożarne oraz samochód operacyjny z KP PSP w Gryfinie. Pierwsze na miejsce zdarzenia dotarły zastępy OSP Chojna i Nawodna, które zabezpieczyły teren działań ratowniczych. Po nich dojechały zastępy z OSP: Krajnik Dolny, Czachów, Mieszkowice, Cedynia i Stare Łysogórki, które natychmiast, za pomocą urządzeń hydraulicznych przystąpiły do uwalniania osób poszkodowanych z wraków rozbitych samochodów. Druhowie jednocześnie budowali linię zabezpieczającą, ewakuowali poszkodowanych oraz udzielali im kwalifikowanej pierwszej pomocy.

To jednak nie wszystko. Na skutek rzuconego przez osobę postronną papierosa zapaliły się samochody biorące udział w wypadku. Strażacy ochotnicy natychmiast przystąpili do budowy linii głównej i dwóch linii gaśniczych, gasili palące się samochody, jednocześnie, ze względu na panującą wysoką temperaturę, prowadzili obronę lasu przed zapaleniem. Akcja zakończyła się sukcesem.

Odpowiedzialnymi za poszczególne stanowiska ćwiczeń byli: taktyka działań gaśniczych ‒ druhowie Sławomir Trzópek i Daniel Kałużniak, taktyka działań ratowniczych ‒ asp. Adam Tomczyk i dh Sławomir Trzópek, drabiny pożarnicze ‒ dh Daniel Kałużniak,  wyposażenie techniczne ‒ dh Wojciech Pożyczka. Funkcję kierownika ćwiczeń pełnił asp. Adam Tomczyk, a kierownika szkolenia dh Sławomir Trzópek. Nad przebiegiem ćwiczeń czuwali strażacy z Komendy Powiatowej PSP w Gryfinie.newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry