Paralotniarstwo jest jednym z najpopularniejszych sportów lotniczych; fot. Paweł Motyka
Paralotniarz w opresji
Coraz częściej widzimy na niebie paralotniarzy. Również z ich udziałem zdarzają się wypadki.

Paralotniarstwo to sport, ale i forma rekreacji. We współczesnej formie powstało pod koniec lat 70. XX wieku we Francji, a do Polski dotarło pod koniec lat 80. XX wieku. Liczba uprawiających ten sport jest trudna do oszacowania ze względu na to, że znaczny odsetek jego miłośników nie rejestruje się ani nie zdobywa oficjalnych licencji.
Paralotnia, zwana też glajtem lub parapentem, jest szybującym miękkopłatem i aerodyną niewymagającą żadnego silnika, choć może być używana także w połączeniu z napędem mechanicznym. Pilot siedzi w uprzęży zawieszonej pod skrzydłem wykonanym z tkaniny, którego profil aerodynamiczny utrzymywany jest przez ciśnienie opływającego powietrza.

/.../

Do wypadków paralotniarzy nie dochodzi zbyt często, jednak się zdarzają, dlatego strażacy powinni liczyć się z udziałem w tego typu zdarzeniach.
W statystykach strażaków Sądecczyzny zanotowano ich kilka. Jedno miało miejsce po południu 23 marca 2012 roku w okolicach Góry Chełm w miejscowości Kąclowa. Tam paralotniarz spadł w trudno dostępnym terenie. Do działań zadysponowano dwa zastępy z OSP Grybów-Biała.

/.../

Po południu 8 sierpnia tego roku zastęp z OSP Muszyna zadysponowany został do działań w Muszynie na ulicy Zdrojowej. Po przybyciu strażacy ustalili, że miał miejsce upadek paralotniarza z wysokości. Znajdował się on pod opieką załogi karetki pogotowia ratunkowego.

/.../

Z opisu zdarzeń, jakie miały miejsce w ostatnich latach na Sądecczyźnie z udziałem paralotniarzy, wynika, że działania strażaków polegały głównie na pomocy ratownikom pogotowia ratunkowego w udzielaniu pomocy poszkodowanym, ich transporcie lub współpracy z LPR.Cały artykuł można przeczytać w papierowym wydaniu "Strażaka" nr 10/2016.
Obrazy
Paralotniarstwo jest jednym z najpopularniejszych sportów lotniczych; fot. Paweł Motyka

newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry