Do konkursu zgłoszono 88 kronik; fot. Paweł Polimirski
Kronikarze na Podlasiu
Miłośnicy historii, kronikarze i autorzy opisujący dzieje OSP mieli okazję wymienić poglądy i doświadczenia podczas spotkania w Supraślu.

Spotkanie laureatów XXIII Ogólnopolskiego Konkursu Kronik i XXIII Konkursu na pamiętniki, wspomnienia, relacje i opracowania „Z dziejów OSP” oficjalnie zaczęło się wieczorem w piątek 23 września w Auli Akademii Supraskiej, będącej częścią Klasztoru Zwiastowania Najświętszej Marii Panny. Zebranych powitała kierownik Działu Programowego ZG ZOSP RP Leonarda Bogdan i przedstawiła plan na kolejne dni weekendu.

/.../

Anna Przybylska, przewodnicząca jury XXIII Ogólnopolskiego Konkursu Kronik ZOSP RP, w skład którego weszli również dr Krzysztof A. Latocha (sekretarz) i Jerzy Przybylski, poparła idee tworzenia klubów kronikarza i życzyła zebranym możliwości wstępowania do tych gremiów.

/.../

Zanim kronikarze stawili się w auli Akademii Supraskiej, mieli okazję zwiedzić Muzeum Ikon oraz Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa, gdzie mogli zobaczyć, jak produkowano papier czerpany i jak zmieniała się technologia druku od czasów Gutenberga. Był to wstęp do poznawania Podlasia przez kronikarzy, któremu poświęcono całą sobotę.

/.../

W niedzielę 25 września uczestnicy spotkali się w Auli Magna Uniwersytetu Medycznego w pałacu Branickich w Białymstoku. Tam wzięli udział w sesji popularnonaukowej, podczas której poruszono m.in. historię chrztu Polski, powstania ruchu strażackiego oraz dziejów Podlasia i Białegostoku. Referaty wygłosili: prof. Piotr Matusak, prof. Adam Czesław Dobroński, dr Janusz Gmitruk i Andrzej Lechowski.
Następnie przewodnicząca Anna Przybylska przedstawiła werdykt jury XXIII Ogólnopolskiego Konkursu Kronik ZOSP RP Supraśl 2016.

 

Cały artykuł można przeczytać w papierowym wydaniu "Strażaka" nr 10/2016.

Obrazy
Do konkursu zgłoszono 88 kronik; fot. Paweł Polimirski

newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry