Druh Piotr Wybierała z córkami: Dominiką, Beatą, Otylią i Magdaleną; fot. Damian Szymczak
Rycerze Floriana się nie poddają
Choć druh Piotr nie może jak dawniej uczestniczyć w akcjach ratowniczo-gaśniczych, nie wyobraża sobie życia bez działania w OSP i pomagania innym.

/.../

Szkaradowo to malownicza wieś, w której żyje około tysiąca mieszkańców. Położona jest w gminie Jutrosin, w powiecie rawickim, na samym krańcu Wielkopolski.
Działa tu ochotnicza straż pożarna, która jako jedna z dwóch w gminie została włączona do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego w latach 90. ubiegłego wieku.

/.../

Zdarzenia, do którego doszło w 2014 roku, strażak nie zapomni do końca życia. Jako właściciel dużego gospodarstwa rolnego sporo czasu spędzał w polu. Pracując na prasie balotującej, w pewnej chwili zauważył, że maszyna nie pobiera sznurka. Zatrzymał ją i sprawdził, co się stało. Poprawił wszystko i uruchomił ją ponownie. Wciąż jednak coś było nie tak. Podczas ponownych oględzin mężczyzna zapomniał wyłączyć urządzenie. Nagle maszyna drgnęła i szarpnęła mu palce.

/.../

Następne kilka tygodni strażak spędził w szpitalu. Nie był w stanie wstać z łóżka, schudł prawie piętnaście kilogramów. Gdy w końcu zdołał się podnieść, właściwie na nowo uczył się funkcjonować. Do domu wrócił dopiero pod koniec roku.

/.../

Choć strażak nie może jak dawniej uczestniczyć w akcjach ratowniczo-gaśniczych, nie wyobraża sobie życia bez działania w OSP i pomagania innym.Cały artykuł można przeczytać w papierowym wydaniu "Strażaka" nr 10/2016.
Obrazy
Druh Piotr Wybierała z córkami: Dominiką, Beatą, Otylią i Magdaleną; fot. Damian Szymczak

newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry